Ana Sayfa Haberler “Bugün Türkiye’nin problemi SOĞANLAR değil Türkiye’yi SOYANLARDIR”

“Bugün Türkiye’nin problemi SOĞANLAR değil Türkiye’yi SOYANLARDIR”

566
0

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu haftalık basın toplantısında açıklamalarda bulundu. “Türkiye’nin problemi depocular değil repoculardır” diyen Karamollaoğlu ekonomiye yönelik ‘faiz’ eleştirisinde bulundu.

Soğan eleştirisi

Karamollaoğlu İç Politika da yaşanan gelişmelere yönelik olarak ise şu açıklamalarda bulundu;

“İlk olarak kanayan yaramız olan ekonomi ile başlamak istiyorum. Malumunuz olduğu üzere geçen hafta iktidar ekonomiyi düzeltmek için son derece önemli bir karar aldı. Ekonomimize zarar veren ne kadar “soğan lobisi” varsa diz çöktürmek için kolları sıvadı. Depo depo soğan stoğu arıyorlar. Üreticinin kış ayı için sakladığı bir kamyon dahi gelmeyecek soğanı stokçulara ağır darbe diye millete anlatıyorlar. Neymiş 30 ton soğan ele geçirmişler bugün 30 ton soğanın en iyi ihtimalle ederi 150 000 Liradır. Bugün Türkiye’nin sadece 2018 yılında ödenecek olan dış borç faizi 9 Milyar dolardır. 2017 bütçesinde faize ayrılan miktar 57.5 milyar liradır. Çok açık ve net bir biçimde ifade etmek istiyorum. Bugün Türkiye’nin problemi depocular değil, repoculardır. Yetkililer üreticimizi töhmet altında bırakıp üç kuruşluk malına göz dikeceğine, Çukurambar’da kurulmuş komisyoncuların peşine düşmeleri daha isabetli olur.

“İsraf ve ihalelerde yolsuzluk yapanlar da denetlenecek mi?”

Bugün ne yazık ki içinde bulunduğumuz durum tam anlamıyla bir trajediye dönüşmüş durumdadır. Stokçuluk bahanesi ile hal esnafının depolarını basacağız diyen iktidara, sormak istiyorum belediyelerde ve kamu kurumlarında ihalelerde yolsuzluk yapanları da israf edenleri de aynı şekilde denetleyecek mi? Yoksa yolsuzlukları belgeleyenleri görevden almaya devam mı edecek? Bu yapılan stokçuluk mücadelesi fiyatları düşürmek için mi? Yoksa tarımda ithalatın üstünü örtmek için mi? Enflasyonu düşürmek için rapor yayınlayanı görevden alıyorlar. Ürünlerin fiyatını düşürmek için üreticinin boğazına sıkıyorlar. Türkiye bu zihniyet ile daha fazla idare edilemez. Esnafımızın ve üreticimizin içine düştüğü durum ne yazık ki tam manasıyla Mahzun-i Şerif’in dediği gibidir yoksulun sırtından doyan doyana bunu gören yürek nasıl dayana, yiğit muhtaç olmuş kuru soğana bilmem söylesem mi söylemesem mi.

“Alım gücünde en son sıralara düştük”

Bugün gelinen noktada iktidar yaşanan ekonomik krize komik tedbirler almaktan başka bir şey yapamıyor. Çarşı, Pazar her geçen gün daha da ateş pahası oluyor. Ürünlerin gramajı düşürülüyor, fiyatlar artıyor.  Ne yazık ki Türkiye’nin bu ekonomi yönetimini taşıması mümkün gözükmüyor. Bakınız 5 Kasım 2018 tarihli bir araştırmaya göre ülkelerin asgari ücretle alabildiği toplam benzin litresi bu vahim durumu bir kere daha ortaya koyuyor. Listede 21 Avrupa ülkesi içerisinde asgari ücret ile 317 LT benzin alarak Türkiye en sondan ikinci sırada bulunuyor. Eğitimde en son sıralardayız, Adalette en son sıralardayız, basın özgürlüğünde en son sıralardayız, akademik kalitede ilk 500’e giremiyor durumdayız. Geldiğimiz noktada ne yazık ki alım gücünde de en son sıralara düşmüş durumdayız.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.