Ana Sayfa Haberler Akın İpek iade davası reddedildi… “Dava siyasi, delil yok”

Akın İpek iade davası reddedildi… “Dava siyasi, delil yok”

809
0

İşadamı Akın İpek ile ilgili iade davasında karar açıklandı. Londra’daki Westminster İlk Derece Mahkemesi, Türkiye’nin iade talebini reddetti.

“Dava siyasi… Türkiye’de adil yargılama yok… Cezaevleri güvensiz… Suçlamalar delilsiz…” dedi. Çatı davasının siyasi bir dava olduğuna hükmeden mahkeme, davayı düşürdü. Böylece ‘çatı dava’ olarak bilinen iddialar da çöktü.

İşadamı Akın İpek, mahkeme çıkışı MoonStar TV’den Turan Görüryılmaz’a kararı değerlendirdi.

 

İngiltere’de yaşayan iş adamı Akın İpek, Türkiye’nin iade talebi sonrası başlayan hukuki süreç kapsamında  ilk olarak Eylül 2018’de Londra’da hakim karşısına çıktı. 

Gülen cemaati ile ilişkisi olduğu iddia edilen Akın İpek’in, 2016 yılında gerçekleşen darbe teşebbüsü ile bağlantılı olduğu iddiasıyla Türkiye tarafından iadesi talep ediliyordu. Türkiye tarafı 24 başlıkta iade talebinde bulundu. Mahkeme 24 iddianın 16’sını daha mahkeme başlamadan düşürdü. “Terörün finansmanı” ve “kara para aklama” gibi 8 ekonomik suçlamaya dair dava açıldı.

Eylül ayında 4 gün süren yargılamanın ardından, mahkeme kararı açıklamayı 28 Ekim 2018’e bırakmıştı.

İngiliz medyasınında da büyük ilgi gösterdiği karar duruşması sabah başladı. Hakim John Zani, Westminster’da görülen davada beklenen kararı açıladı. Karar metnindeki en dikkat çeken vurgu, Türkiye’nin talebinin hukuki degil, siyasi olduğuydu.

Mahkeme, Türkiye’nin yönelttiği  “terörün finansmanı” ve “kara para aklama” gibi iddiaları da reddetti. “Delil yok” dedi.

Karada; Türkiye’nin çok sık gündeme gelen iki cezaevi, Silivri ve Sincan’a da atıfta bulunuldu. Cezaevlerindeki kötü muamele bağımsız bir mahkemede ilk kez kayıtlara girdi. İpek ve iadesi istenen diğer şahısların Türkiye’ye gönderilmesi halinde işkence ve kötü muamele görme riskleri olduğu da belirtildi.

Mahkeme, Türkiye’de yargı bağımsızlığının ve hukuksuzluğun başladığı tarih olarak 17 Aralık 2013’ü gösterdi. Büyük yolsuzluk soruşturmasından sonra AKP iktidarının yargıya müdahalesi, Birleşik Krallık mahkemesinde karara geçti. Türkiye’nin “çatı davası” iddiası ilk kez Avrupa’da bağımsız bir mahkemede yargı önüne çıktı. İddiaların çökmesi, davanın düşmesi ve Türkiye’nin iddialarının hukuki değil, “siyasi” olduğunun tescil edilmesi mahkeme kararının en önemli detayı olarak kayıtlara geçti.

Türkiye tarafının 8 Kasım’da mahkemeye ek delil dosyası gönderdiği de ortaya çıktı. Delilleri inceleyen mahkeme, “bir insanın Cemaat mensubuyum” demesi “suç sayılamaz” dedi. 

Akın İpek’in başında olduğu Koza-İpek Holding’e Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma başlatılmış, şirkete 25 Ekim 2015’te kayyum atanmıştı.

Çok sayıda isim hakkında gözaltı kararı verilmişti. Ancak Akın İpek’in operasyon öncesinde İngiltere’ye gitmesi dolayısıyla Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi iade talepnamesi hazırlayarak İngiltere’ye göndermişti.

Hakim kararın 14 gün içinde temyize götürülebileceğini de bildirdi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.