Ana Sayfa Dünya ABD ve İngiltere arasında Brexit gerginliği

ABD ve İngiltere arasında Brexit gerginliği

498
0

ABD Başkanı Donald Trump, Brexit’in ardından Londra ve Washington arasındaki ticaret ilişkilerinin daha zorlaşacağını ifade etti. İngiltere Başbakanı Theresa May ise bu açıklamaya karşı çıktı.

İngiltere Başbakanı Theresa May, ABD Başkanı Donald Trump’ın, İngiltere’nin Avrupa Birliği tam üyeliğinden çıkışının (Brexit) ardından “Londra ve Washington arasındaki ticaret ilişkilerinin daha zorlaşacağı” yolundaki açıklamasına karşı çıktı.

May, basına yaptığı açıklamada, bunun tersini savundu ve ABD ve İngiltere arasındaki yeni ticaret anlaşmasının her iki ülke için de yararlar sağlayacağı mesajını verdi.

May, “Biz bağımsız bir ticaret politikasına sahip olacağız ve biz dünyanın her tarafında ülkelerle ticaret anlaşmaları yapabileceğiz. ABD ile de şimdiden gelecek için bir anlaşma konusunda görüşüyoruz. Teknik seviyede heyetler birkaç kez görüştü ve bu görüşmeler oldukça iyi gidiyor” dedi.

TRUMP, BREXİT KARŞITLARININ ELİNİ GÜÇLENDİRDİ

Trump’ın, “Brexit’in ardından Londra ve Washington arasındaki ticaret ilişkilerinin daha zorlaşacağı” yolunda yaptığı açıklama, İngiltere’de geniş yankı uyandırdı.

Brexit anlaşmasının İngiltere’nin değil AB’nin lehine olduğunu savunan Trump, “Bu anlaşma bu haliyle onaylanırsa, İngiltere, ABD ile ticaret yapamaz, onların da bunu isteyeceğini düşünmüyorum” ifadesini kullanmıştı.

Brexit karşıtları, bu açıklamanın ardından Başbakan May sert eleştiriler yöneltiyor. Siyasi gözlemciler ise, Trump’ın son açıklamasıyla, “May’in elini zayıflattığı” yorumunu yapıyor. Trump’ın açıklamasıyla zor duruma düşen May, Breixt karşıtlarının dışından, anlaşma dolayısıyla çok fazla taviz verildiğini düşünen kendi partisinin üyelerinin de yoğun baskısı altında. Anlaşma, 11 Aralık’da, İngiltere Parlamentosu’nda oylanacak.

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.