Ana Sayfa Haberler MGK sonrası sınır ötesi operasyon sinyali

MGK sonrası sınır ötesi operasyon sinyali

541
0

Beştepe’de gerçekleştirilen MGK sonrası yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, “Suriye’de meşru müdafaa hakkı kullanılacak” ifadeleri kullanıldı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın başkanlık ettiği Milli Güvenlik Kurulu (MGK) bugün toplandı. MGK’nın gündeminde, Suriye’deki gelişmeler, Münbiç mutabakatı gibi konular yer aldı.

MGK bildirisinde, “Bazı ülkelerin PKK/KCK’nın Suriye kolu PYD/YPG’yi terör örgütü olarak görmemesi terörizmle mücadeleye zarar veriyor. PKK/PYD-YPG’nin bölge halkına zulmederek ve göçe zorlayarak değiştirdiği demografik yapıya karşı duyarsız kalınmayacağı güçlü şekilde ifade edildi” denildi.

KKTC’NİN HAK VE MENFAATLERİNE AYKIRI GELİŞMEYE MÜSAADE EDİLMEYECEKTİR

“Türkiye ve KKTC’nin hak ve menfaatlerine aykırı hiçbir gelişmeye müsaade edilmeyeceği teyit edilmiştir. Türkiye ve KKTC’nin hak ve menfaatlerine aykırı hiçbir gelişmeye müsaade edilmeyeceği teyit edilmiştir” denilen açıklamada, “Suriye ve Irak’ta yuvalanan terör örgütlerinin varlığından kaynaklanan, Türkiye’nin Güney sınırlarına yönelik tehdide karşı vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlamak maksadıyla mücadelenin kesintisiz ve kararlılıkla sürdürüleceği vurgulanmıştır” ifadeleri kullanıldı.

SURİYE’DE MEŞRU MÜDAFAA HAKKININ KULLANILACAĞI VURGULANDI

Açıklamada “(Suriye’de) Siyasi çözüme en büyük tehdidin, Fırat’ın doğusundaki terör yapılanmasından geldiği belirtilmiştir. Suriye’de kalıcı bir çözüm bulunması amacıyla Birleşmiş Milletler gözetiminde çalışacak Anayasa Komitesi’nin bir an önce oluşturularak, çözüm için belirlenen yol haritasının uygulamaya geçirilmesinin önemi üzerinde durulmuş; bunun için taraflara makul ve süratli davranmaları yönünde çağrıda bulunulmuştur. Suriye’deki herhangi bir emrivakiye göz yumulmayacağı ve meşru müdafaa hakkının kullanılacağı vurgulandı” ifadelerine yer verildi.

İşte kritik toplantıda alınan kararlar;

– Suriye’de emrivakiye göz yumulmayacak.

– Bazı ülkelerin PKK/KCK’nın Suriye kolu PYD/YPG’yi terör örgütü olarak görmemesi terörizmle mücadeleye zarar veriyor.

– Suriye ve Irak’ta yuvalanan terör örgütlerinin varlığından kaynaklanan, Türkiye’nin Güney sınırlarına yönelik tehdide karşı vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlamak maksadıyla mücadelenin kesintisiz ve kararlılıkla sürdürüleceği vurgulanmıştır.

– Türkiye’nin Suriye’de barışın tesis edilmesi için gayret gösterdiğine işaret edilerek siyasi çözüme en büyük tehdidin Fırat’ın doğusundaki terör yapılanmasından geldiği belirtilmiştir.

– Türkiye ve KKTC’nin hak ve menfaatlerine aykırı hiçbir gelişmeye müsaade edilmeyeceği teyit edilmiştir.

– Suriye’de kalıcı bir çözüm bulunması amacıyla Birleşmiş Milletler gözetiminde çalışacak Anayasa Komitesi’nin bir an önce oluşturularak, çözüm için belirlenen yol haritasının uygulamaya geçirilmesinin önemi üzerinde durulmuş; bunun için taraflara makul ve süratli davranmaları yönünde çağrıda bulunulmuştur.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.