Ana Sayfa Haberler Çavuşoğlu’ndan Almanya ve AB’ye eleştiri

Çavuşoğlu’ndan Almanya ve AB’ye eleştiri

340
0

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Süddeutsche Zeitung’a verdiği demeçte, “Almanlar ve Avrupalılar Türkiye’ye sürekli bağımsız yargı konusunda ders vermek istiyor. Bu yanlış” dedi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Süddeutsche Zeitung’a özel bir demeç verdi. Türkiye’de Anadolu Kültür girişimine yönelik operasyonlarda aralarında akademisyenlerin de bulunduğu çok sayıda kişinin gözaltına alındığı operasyonları savunan Çavuşoğlu, “Bırakın da Türk yargısı işini yapsın” dedi.

Almanya ve AB’nin Türkiye’deki yargılamalara ilişkin tavrını eleştiren Çavuşoğlu, “Almanlar ve Avrupalılar bize sürekli bağımsız yargı konusunda ders vermek istiyor. Aynı zamanda Türk yargısına nasıl bir karar vermesi gerektiğini söylüyorlar. Bu yanlış” dedi.

Türkiye’de tutuklu Alman vatandaşlarına da değinen Çavuşoğlu, “Bu insanları tanımıyorum, adlarını da bilmiyorum. Bu kişilerin tutuklanmalarının nedeni Türkiye değildir. Ama burada önemli olan Türk yargısının verdiği kararlardır” dedi.

Türkiye Dışişleri Bakanı, “Türkiye hala AB üyeliği için çabalıyor mu?” sorusuna ise “Evet, amacımız bu. AB bunu istemiyorsa, o zaman bunu bize söylemeli” yanıtını verdi.

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesine de değinen Çavuşoğlu, Riyad yönetiminin Türkiye’den cinayete ilişkin bilgileri istediğini ancak Suudi Arabistan’ın bunun karşılığında elindeki bilgileri Türkiye’yle paylaşmadığını kaydetti.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilgili olarak Riyad’ın Türkiye’den bilgi talep ettiğini, ancak Suudi tarafın soruşturmayla ilgili bilgileri Türkiye ile paylaşmadığını söyledi. Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülme anında kaydedilen ses kayıtlarını dinlediğini dile getiren Çavuşoğlu, kaydı “iğrenç” olarak niteledi.

G20’DE GÖRÜŞME TALEBİ

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te düzenlenecek G20 Zirvesi’nde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşmek istediğini ve Veliaht Prens ile görüşmemek için şu anda bir neden olmadığını belirtti.

Cemal Kaşıkçı’nın yazarları arasında yer aldığı Washington Post gazetesi, Kasım ortasında yayınladığı bir haberde Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı’nın (CIA) Kaşıkçı’nın öldürülmesi emrini Muhammed bin Selman’ın verdiği sonucuna ulaştığı iddiasında bulunmuştu.

TÜRKİYE İLE İLİŞKİLER GERGİN

Türkiye’nin Almanya ve AB ile ilişkileri 15 Temmuz darbe girişiminden sonra ilan edilen Olağanüstü Hal, insan hakları aktivistleri ve muhaliflere yönelik düzenlenen operasyonlar ve tutuklu Alman vatandaşları nedeniyle uzun süredir gergin. Türkiye’deki Anayasa değişikliği referandumu öncesinde Türk siyasetçilerin Almanya ve bazı Avrupa ülkelerindeki seçim etkinliklerinin iptal edilmesi sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Nazi benzetmesi yapması da tepkilere neden olmuştu. Türkiye’de en az beş Alman vatandaşı siyasi nedenlerden ötürü tutuklu bulunuyor.

MOGHERİNİ VE HAHN’IN TÜRKİYE ZİYARETİ

Türkiye’yi uzun bir aradan sonra geçen hafta ilk kez AB’den üst düzey diplomatlar ziyaret etmişti. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve AB’nin Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn Ankara’da temaslarda bulunmuştu. Ankara’daki görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında Mogherini AİHM’nin verdiği kararın ardından HDP eski Eş Genel Başkanı Demirtaş’ın “kısa süre içinde serbest bırakılmasını ümit ettiklerini” söylemişti. Mogherini ayrıca Türkiye’de son dönemde gözaltına alınan akademisyenlerin durumu konusundaki endişelerini de görüşmede ifade ettiklerini kaydetmişti.

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ise bu açıklamayı eleştirerek, “Mogherini biraz haddini aştı” açıklamasını yapmıştı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.