Ana Sayfa Haberler ABD’den böyle getirildi

ABD’den böyle getirildi

340
0

ABD’nin Ohio eyaletindeki Bowling Green Eyalet Üniversitesi’nde sergilenen “Çingene Kızı” mozaiğinin parçaları, THY’ye ait tarifeli uçakla Türkiye’ye getirildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Bowling Green Eyalet Üniversitesi arasında daha önce imzalanan anlaşma uyarınca, törenle Türk görevlilere teslim edilen Zeugma Mozaiklerine ait 12 parça, ABD’nin Chicago kentindeki havalimanına ulaştırıldı.

Havalimanında THY’ye ait uçağa özenle yüklenen mozaik parçaları Türkiye gönderildi.

Atatürk Havalimanı’na gelen uçakta bulunan konteynerler içindeki parçalar, kargo bölümünden indirildi.

çingene kızı 1 271118.jpeg

Araçlara yüklenen parçalar, Gaziantep’e hareket edecek uçağın bulunduğu aprona götürülüyor.

1965’TEN BERİ ABD’DEYDİ

1960’lı yıllarda Zeugma Ören Yeri’ndeki kaçak kazılarda yurt dışına çıkarılan, 1965’te Bowling Green Devlet Üniversitesi’nce 35 bin dolar karşılığında Peter Marks isimli sanat tacirinden satın alınan Zeugma Mozaikleri, o tarihten bu yana üniversitedeki Wolfe Sanat Merkezi girişinde üzeri cam panel içinde döşenmiş vaziyette sergileniyordu.

çingene kızı 2 271118

Türk Hava Yolları Basın Müşaviri Yahya Üstün de Twitter hesabından “Ülkemizin tarihi mirası, Çingene Kızı Mozaiği’nin eksik parçalarını Chicago – İstanbul uçuşumuz ile evine geri getirdik. Türkiye’nin bayrak taşıyıcısı olarak, bu toprakların sahip olduğu tüm değerlere katkı sağlamaya devam ediyoruz” mesajını paylaştı.

çingene kızı 3 271118

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.