Ana Sayfa Dünya Rusya, Ukrayna savaş gemilerine ateş açıp el koydu

Rusya, Ukrayna savaş gemilerine ateş açıp el koydu

393
0

Ukrayna Deniz Kuvvetleri, kendilerine ait üç gemiden ikisinin Ruslar tarafından açılan ateş sonucu hasar gördüğünü ve gemilerin Ruslar tarafından ele geçirildiğini duyurdu. Açılan ateş sonucu üç mürettebatın da yaralandığı öğrenildi.

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Azak Denizi’ndeki Kerç Boğazı civarında, Rusya Federal Güvenlik Servisine (FSB) ait sınır güvenliği teknesinden Ukrayna savaş gemilerine ateş açıldığını duyurdu.

Gemilere açılan ateş sonucunda 3 kişinin yaralandığının aktarıldığı açıklamada, 2 Ukrayna gemisinin hasar gördüğü ve rotasını kaybettiği kaydedildi. Açıklamada bir Ukrayna gemisinin de demir atmak zorunda kaldığı ifade edildi. Yaralı müretebatın sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi.

Öte yandan Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun ülkesinin güvenlik yetkililerini acil olarak toplantıya çağırdığı belirtildi.

FSB, GEMİLERİN ALIKONULDUĞUNU DOĞRULADI

Ukrayna savaş gemilerinin yapılan uyarıları dikkate almaması sonucu gemiyi durdurmak amacıyla silahların kullanıldığını belirten FSB ise gemilerin Rusya’nın Karadeniz’deki karasularında alıkonulduğunu doğruladı.

FSB ayrıca Ukrayna gemilerinin yasadışı olarak Rusya karasularına girdiğini, uyarıları dikkate almadığını ve tehlikeli manevralar yaptığını ileri sürdü.

İki taraf arasında yaşanan gerginlik sabah saatlerinde başlamıştı. Rus savaş gemilerinin, Kırım açıklarında Azak Denizi’nde Rusya kara sularını ihlal ettiği iddiasıyla Ukrayna savaş gemilerine müdahale ettiği bildirilmişti.

İki ülke gemilerinin sabah saatlerinde karşı karşıya gelme anı sosyal medyada da yer buldu.

Rusya Federal Güvenlik Servisinden (FSB) yapılan açıklamada, yerel saat ile sabah 07.00 sularında Ukrayna Deniz Kuvvetlerine ait 3 savaş gemisinin Rusya’nın kara sularına izinsiz giriş yaptığı belirtildi.

Gemilerin izin uygulamasına tabi olan Kerç Boğazı’na doğru ilerlediği kaydedilen açıklamada, Ukrayna gemilerinin Rus sularında tehlikeli manevralar yaptığı ve sınır güvenliği uyarılarını yok saydığı savunuldu.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.