Ana Sayfa Dünya AB ülkelerinin tamamı Brexit anlaşmasını onayladı

AB ülkelerinin tamamı Brexit anlaşmasını onayladı

575
0

Avrupa Birliği ve Birleşik Krallık arasında aylardır süren Brexit pazarlığı Brüksel’de bugün imzalanacak anlaşma ile yeni bir safhaya geçiyor. Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk, birlik üyelerinin tamamının Brexit anlaşmasını onayladığını duyurdu.

İngiltere Başbakanı Theresa May 27 Avrupa Birliği devlet ve hükümet başkanları ile olağanüstü zirve kapsamında bir araya geldi. Avrupa’nın dört bir tarafından gelen gazetecilerin yakından takip ettiği zirvede üzerinde daha önce anlaşılan iki metnin onaylanması bekleniyor.

BREXİT ANLAŞMASI VE SİYASİ DEKLARASYON İMZALANACAK

Zirvede hem Brexit anlaşmasına hem siyasi deklarasyona imza atılması bekleniyor. AB ve Birleşik Krallık müzakerecileri tarafından hazırlanan ayrılık anlaşması 585 sayfadan oluşuyor. Brexit sürecinin tamamlanmasının ardından Londra ile Brüksel arasındaki siyasi ve ticari ilişkileri belirleyecek siyasi deklarasyona da imza atılması bekleniyor.

Brexit anlaşması ve siyasi deklarasyonun imzalanmasının ardından Theresa May anlaşmanın İngiliz milletvekilleri tarafından onaylanması için büyük çaba sarfedecek zira şu anda Brexit anlaşmasına birçok milletvekili karşı çıkıyor.

ANLAŞMANIN PARLAMENTOLAR TARAFINDAN DA ONAYLANMASI GEREKECEK

AB ve Birleşik Krallık arasında 17 ay boyunca müzakere edilen Brexit anlaşmasının imzalanmasının ardından metnin 29 Mart 2019’da yürürlüğe girebilmesi için Avrupa Parlamentosu ve Birleşik Krallık parlamentosu tarafından da onaylanması gerekiyor.

Cumartesi akşamı Brüksel’e gelen Theresa May, “Brexit anlaşması ülkemize daha güzel bir gelecek sağlayacak ve birçok olanak sağlayacak” dedi.

Cebelitarık sorunu ise son anda çözüme kavuşturuldu.

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk attığı bir twitte “Dostlar sonuna kadar dost kalacak” ifadelerine yer verdi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.