Ana Sayfa Haberler Çavuşoğlu: AİHM’nin kararı hukuki değildir, itiraz ediyoruz

Çavuşoğlu: AİHM’nin kararı hukuki değildir, itiraz ediyoruz

378
0

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) HDP Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılması yönünde verdiği kararın hukuki olmadığını söyledi.

AİHM’nin verdiği karar, daha önceki kendi kararlarıyla çeliştiğini söyleyen Mevlüt Çavuşoğlu, “Bu karar hukuki değildir. Buna itiraz ediyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da AİHM kararını eleştirmiş, “Bunun adı terörperestliktir, terörist seviciliktir” demişti.

Ankara’yı ziyaret eden AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Selahattin Demirtaş’ın uzun tutukluluk süresini eleştirmiş ve “Umarız en kısa sürede serbest kalır” ifadesini kullanmıştı.

Mogherini’ye eşlik eden AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn da Türkiye’nin gazeteci ve akademisyenlerin yanı sıra Selahattin Demirtaş ile ilgili tavrını eleştirdi.

Birliğe katılacak ülkelerle ilişkilerin kurulmasında siyasi diyaloğun önemine dikkat çeken Hahn, AB’nin gazetecilerin, insan hakları savunucularının ve sivil toplum aktivistlerinin tutuklanmasından rahatsız olduğunu söyledi.

“Cezai ve adli işlemler masumiyet karinesine dayanmalıdır. Gazeteciler ve sivil toplum temsilcileri çalışmalarını yapabilmeli” diyen Hahn, geçen hafta akademisyenlere düzenlenen gözaltı operasyonları ile uzun bir süredir tutuklu bulunan iş adamı Osman Kavala davasına atıfta bulundu.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.