Ana Sayfa Haberler İnce eğilim yoklaması istedi: Sandık konulmazsa asla aday değilim

İnce eğilim yoklaması istedi: Sandık konulmazsa asla aday değilim

446
0

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya gelen Muharrem İnce, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, “Eğilim yoklaması olursa, İstanbul’da 259 bin üyenin önüne sandık konursa yarışa gireceğim. Sandık konulmazsa, ‘Gel adayımız ol’ denirse, asla aday değilim” ifadelerini kullandı. İnce, derdinin Türkiye olduğunu söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adı geçen CHP’nin 24 Haziran’daki Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’yla görüştü.

CHP’nin Ankara’daki genel merkezindeki İnce ile Kılıçdaroğlu’nun görüşmesi yaklaşık 40 dakika sürdü.

Görüşmenin ardından gazetecilere açıklama yapan İnce, Kılıçdaroğlu’na bildiklerini ve kaygılarını anlattığını söyledi.

İnce’nin açıklamaları şöyle:

— Partimin emrinde olduğumu söyledim. Birlikte çalışacağız. Başarılı olmak için var gücümüzle çalışacağımızı anlattık. 89’da hemen hemen tüm belediyeleri nasıl aldıysak bugün de yapabileceğimizi söyledik. Örgütü dikkate almamız gerektiğini anlattım. Yani, 89’da ne yapmıştık? Hatırlayın. Sayın Nurettin Sözen tek adaydı. Tek aday olmasına rağmen ön seçime girmişti ve tek başına sandıktan çıkınca başarılı olmuştu.

“TÜRKİYE DERDİNDEYİM, PARTİMİN BAŞARILI OLMASINI İSTİYORUM”

— Sandık koyarsak, bu sandığı da ön seçim değil eğilim yoklamasını yaparsak, bazı arkadaşlar yanlış haberler yaptılar. Ön seçim ya da aday yoklaması hakim gözetiminde yapılır. Buna gerek yoktur, doğru değildir. Bunun daha kolayı var, eğilim yoklaması. Sandığın başında hakim değil partililer durur. 130 gün varken yapabiliriz bunu.

— Yeni bir deneyimimiz oldu. 51 günlük kampanya yürüttük cumhurbaşkanlığı seçiminde. 13 vilayete zaman yetmedi o zaman. Onun için şimdiden sandık koyarsak, İstanbul’da 259 bin üyemiz var. O üyelerimiz karar versin kimin aday olacağına. O gün örgütü de test etmiş oluruz. Bunları aktardım sayın genel başkana, durum bundan ibaret. Değerlendireceğini söyledi. İllerden tekrar görüş istediklerini belirtti.

— Muharrem İnce Türkiye derdindedir. Partimin başarılı çıkmasını istiyorum. 259 bin üyenin önüne sandık konulursa evet, yarışa gireceğim. Sandık konulmazsa, ‘Gel adayımız ol’ dense bile asla aday değilim.

— İBB adayı Giresun’da, Kastamonu’da, Diyarbakır’da çalışma yapabilsin, gezebilsin. Acele etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Örgütün gücünü arkasına alan adayların da başarılı olacağını düşünüyorum.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.