Ana Sayfa Haberler Basın derneklerinden çağrı: Türkiye’deki ifade özgürlüğü krizini masaya yatırın

Basın derneklerinden çağrı: Türkiye’deki ifade özgürlüğü krizini masaya yatırın

435
0

Basın dernekleri Avrupa Birliği’ne Ankara görüşmeleri sırasında Türkiye’deki ‘ifade özgürlüğü krizini’ masaya yatırması çağrısında bulundu.

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) ve basın haklarını savunan sekiz uluslararası dernek Avrupa Birliği’nin Ankara ile görüşmeleri sırasında Türkiye’deki ‘ifade özgürlüğü krizini’ masaya yatırması çağrısında bulundu.

Toplam dokuz dernek tarafından imzalanan ve internet üzerinden yayınlanan açık mektubun alıcıları olarak AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn gösterildi. İkili, perşembe günü Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşecek.

Mektupta AB’nin sahip olduğu barışı ve insan haklarını koruma gibi değerler hatırlatılarak, Türkiye’deki insan hakları ihlallerinin 22 Kasım’da gerçekleştirilecek toplantılar sırasında gündeme getirilmesi gerektiği ifade edildi.

Türkiye’nin gazetecileri ve insan haklarını savunucularını korumak için somut adımlar atması gerektiğini söyleyen dernekler, AB’nin bunu Türkiye ile ilişkilerini geliştirmede bir şart olarak ortaya koyabileceğini savundu.

“AİHM’İN TEPKİLERİ YETERSİZ KALDI”

Mektupta ayrıca Türkiye’de 160’tan fazla gazetecinin halen tutuklu olduğu ve 15 Temmuz darbe girişiminden beri toplam 10 bine yakın medya çalışanının işsiz kaldığı hatırlatıldı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin bu konudaki tepkisini yetersiz olarak nitelendiren dernekler, mahkemenin iç hukuk yollarının tüketilmesi konusunda ısrarcı olmasını, “gazetecilerin ve sivil toplumun maruz kaldığı baskıların büyüklüğünü anlayamamasına” yordu.

Açık mektubu, Sınır Tanımayan Gazeteciler’in yanı sıra ARTICLE 19, Uluslararası Basın Enstitüsü, Avrupa Gazeteciler Federasyonu, Index on Censorship, Uluslararası PEN, English PEN, Norwegian PEN ve Articolo 21 dernekleri de imzaladı.

Türkiye son iki yılda altı sıra düşerek, 2018 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde 180 ülke arasında 157’inci sırada yer aldı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.