Ana Sayfa Haberler Barış Atay kimdir? İşte milletvekilliğine uzanan sürecin hikayesi…

Barış Atay kimdir? İşte milletvekilliğine uzanan sürecin hikayesi…

1126
0

Türkiye’nin yakından tanıdığı sinema ve tiyatro oyuncusu Barış Atay bugünlerde Meclis konuşmaları ile gündemde…

İktidarı net ifadelerle eleştiren, halkın sorunlarını dile getiren, sokakta da işçi ve halkla sık sık bir araya gelen Türkiye İşçi Partisi Milletvekili Barış Atay, meclise de haraket getirdi.

Peki Barış Atay kimdir, milletvekili seçilme sürecinde neler yaşandı.

Barış Atay Mengüllüoğlu , 22 Eylül 1981 tarihinde Almanya’da doğdu. Kısa bir süre sonra Türkiye’ye gelen ailesiyle birlikte 1999 yılına kadar Antakya’da yaşadı.

18 yaşında iken 1999 yılında üniversitede okumak için Adana’ya gitti. Çukurova Üniversitesi Biyoloji bölümünde okumaya başladı. Okulun son yılında fikir değiştirerek okulu bıraktı ve İstanbul’a giderek, Yeditepe Üniversitesi Tiyatro bölümü sınavlarını geçerek burada eğitime başladı. Bu üniversitenin tiyatro bölümünden 2004 yılında mezun oldu. 2011 yılında Kadir Has Üniversitesi Sinema-Tv bölümü yüksek lisans öğrencisi oldu.

Arka Sıradakiler dizisindeki ‘Saffet’ rolüyle ünlendi. Ardından 2011 yılında Mahsun Kırmızıgül’ün senaryosunu yazdığı ‘Hayat Devam Ediyor’ dizisinde oynadı.

Barış Atay, 8 Mart 2013 tarihinde oyuncu ve yönetmen yardımcısı Beste Sultan Kasapoğulları ile evlenmiştir.

22 Kasım 2013 tarihinde Redhack soruşturması kapsamında polis tarafından gözaltına alındı, 3 gün sonra serbest bırakıldı.

SADECE DİKTATÖR

Barış Atay, milletvekili seçilmeden önce “Sadece Diktatör” adlı oyunla gündeme geldi. 

Onur Orhan’ın yazdığı, Caner Erdem’in yönettiği ve Barış Atay’ın oynadığı ‘Sadece Diktatör’ önce Artvin’de, ardından İstanbul’da ve Ankara’da valilikler tarafından yasaklandı. 

Türkiye’nin dört bir tarafında ve Almanya başta olmak üzere yurtdışından Atay’a destek geldi. Birçok tiyatroda, Barış Atay’ın ‘Sadece Diktatör”ünün replikleri okundu.

AHMET HAKAN HEDEF GÖSTERDİ, BARIŞ ATAY GÖZALTINA ALINDI

Barış Atay 16 Mayıs 2018 tarihinde bir Twitter mesajı sebebiyle gözaltına alındı. 

Soma Katliamı sırasında dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik protestolar sırasında bir işçiye tekme atan Yusuf Yerkel, katliamın 4’üncü yılında özür dilediği bir açıklama yayınladı. Yerkel’in açıklamasına sosyal medya hesabından yanıt veren Atay, “hesabını vereceksiniz” notunu paylaştı. 

Hürriyet yazarı Ahmet Hakan, bu mesaj sonrası “Lütfen bu adama haddini bildiriniz!” başlıklı bir yazı kaleme alıp Atay’ı hedef gösterdi. Bu yazı sonrası gözaltına alınan Atay, gece saatlerinde serbest bırakıldı.

Sadece Diktatör isimli tiyatro oyunu Türkiye’nin çeşitli yerlerinde yasaklanan, hedef gösterilen ve gözaltına alınan tiyatro sanatçısı Barış Atay 24 Haziran 2018 seçimlerinde HDP’den milletvekili adayı oldu. “Kutuplaşmanın sona erdiği bir Türkiye’de yaşamak istediğini” söyledi. Hatay’da HDP’nin 1. sıra adayı olan sanatçı Barış Atay, Meclis’e seçilme başarısını gösterdi.

HDP ile gerçekleştirilen ittifak sonucu milletvekili seçilen Erkan Baş ve Barış Atay Ekim 2018’de, Kurucu Meclisi’nde yer aldıkları Türkiye İşçi Partisi’ne katıldıklarını duyurdu.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.