Ana Sayfa Dünya BAE’de casuslukla suçlanan İngiliz akademisyene müebbet hapis

BAE’de casuslukla suçlanan İngiliz akademisyene müebbet hapis

576
0

‘Arap Baharı’nın etkilerini araştırmak için gittiği BAE’de gözaltına alınarak tutuklanan Matthew Hedges, müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) “casusluk” iddiasıyla tutuklanan İngiliz akademisyen Matthew Hedges müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Euronews’te yer alan habere göre; Hedges hakkında görülen davada kararını açıklayan mahkeme 31 yaşındaki Hedge’i ömür boyu hapse mahkum etti. Hedges’in mahkemenin kararına 30 gün içerisinde itiraz etmesi bekleniyor.

Durham Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olan Hedges ‘Arap Baharı’nın etkilerini araştırmak için gittiği BAE’de 5 Mayıs’ta “casusluk” iddiasıyla gözaltına alınmış ve tutuklanmıştı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, mahkemenin Hedges kararı karşısında büyük bir şok ve hayal kırıklığı yaşadığını söyledi.

İNGİLTERE DIŞİŞLERİ BAKANI HUNT: HEDGES’E DESTEĞİMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ

“12 Kasım’da Abu Dabi ziyaretim sırasında BAE hükümetinin en üst düzey yetkililerine Hedges vakasını kişisel olarak ilettim. Bu konuyu Prens Muhammed bin Zayed ve Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayed ile de konuştum. Bu davanın iki ülkenin güvene dayalı ilişkisini zedeleyeceğine dikkat çektim. Ancak bugünkü karar İngiltere’nin dostu ve güvenilir ortaklarından beklediğimiz şekilde neticelenmedi. Bu karar yeniden gözden geçirilmeli. Konsolosluk yetkililerimiz Hedges ve ailesi ile yakın temas halinde. Onu desteklemek için mümkün olan her şeyi yapmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

DAVA UTANÇ VERİCİ

Mahkemenin ömür boyu hapis cezası sonrası açıklamada bulunan Hedges’in eşi Daniela Tejada ise, “Tam anlamıyla bir şoktayım ve ne yapacağımı bilmiyorum. Eşim masum. Yabancı Büro bunu biliyor ve onlar da yetkililere eşimin bir casus olmadığını açıkça belirttiler. Bu suçlama davanın başından beri haksız bir şekilde ele alındı. İngiliz Hükümeti vatandaşı için bir duruş sergilemeli. Onlar BAE’nin bir müttefik olduğunu söylüyorlar, ancak Matt’in davasının bu şekilde ele alınıp karara bağlanması farklı bir gerçekliğe işaret ediyor. Ağır bir bedel ödüyoruz. Bu dava sürecinde hayatımın en kötü altı ayını yaşadım. Karar sarsıcı ve BAE yetkilileri böyle bariz bir haksızlıktan utanmalı. Eşim için çok korkuyorum. Şimdi ne olacağını bilmiyorum Kabusumuz daha da kötüleşti” diye konuştu.

Öte yandan dünyanın dört bir yanından gelen 120’den fazla akademisyenin Hedges’in serbest bırakılması için kaleme aldıkları bir mektupla BAE yetkililerine çağrıda bulunduğu kaydedildi.

25 Ekim’de Euronews’e konuşan Tejad, eşi Hedges’in BAE’de Arap Baharı’nın etkisine odaklanan ve doktora çalışmasını bitirdiğini kaydetmişti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.