Ana Sayfa Dünya Macron’a kaynağı belirsiz 144 bin euroluk bağış soruşturması

Macron’a kaynağı belirsiz 144 bin euroluk bağış soruşturması

434
0

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron hakkında 2017’deki seçim kampanyasına kaynağı belli olmayan 144 bin euro değerindeki finansal destekten ötürü soruşturma açıldı.

Fransa’da savcılık, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un 2017’deki seçim kampanyasına kaynağı belli olmayan 144 bin euro değerindeki finansal destekten ötürü soruşturma başlattı.

Soruşturma siyasi partilerin seçim kampanyalarının mali denetiminden sorumlu Seçim Hesapları ve Siyasi Finansmanlar Milli Komisyonunun (CNCCFP) Macron’un En Marche (Yürüyüş Hareketi) Partisine elektronik aktarım ve çeklerle yapılan bağışların kaynağını belirleyememesinin ardından geldi.

Söz konusu meblağın Emmanuel Macron’un kampanyasına yapılan ve kaynağı belli olmayan bağışların küçük bir kısmını oluşturduğu bildirildi. Macron, seçim kampanyası sırasında 16,8 milyon euro bağış toplamış ve bunun tamamını harcamıştı.

Savcılığın soruşturma açmasıyla ilgili Macron’un partisinden herhangi bir yorum yapılmadı.

Öte yandan Paris Savcılığı’nın aşırı solcu aday Jean-Luc Melenchon’un 2017’deki seçim kampanyası sırasında yaptığı iddia edilen usulsüzlüklere yönelik de inceleme başlattığı bildirildi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.