Ana Sayfa Dünya İtalya’nın 2019 bütçesini yine reddedildi: Mali yaptırım yolu açıldı

İtalya’nın 2019 bütçesini yine reddedildi: Mali yaptırım yolu açıldı

466
0

Avrupa Komisyonu İtalyan popülist koalisyon hükümetinin 2019 bütçesini AB kurallarına uyulmadığı gerekçesi ile bir kez daha geri çevirdi. Mali yaptırım yolu açıldı.

AB’nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu İtalyan popülist koalisyon hükümetinin 2019 bütçesini AB kurallarına uyulmadığı gerekçesi ile bir kez daha geri çevirdi.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis yaptığı açıklamada “İtalyan hükümetinin masaya koyduğu bütçe doğrultusunda, ülkenin açık ve net bir şekilde istikrarsızlığa yöneldiğini görüyoruz. Ülkenin borçlarına dayalı “Aşırı Açık Prosedürü’nün” başlatılması uygun görülebilir” ifadelerini kullandı.

İTALYA’YA MALİ YAPTIRIM YOLU AÇILDI

İtalya’ya karşı Aralık veya Ocak ayında başlatılabilecek Aşırı Açık Prosedürü mali yaptırımlar ile sonuçlanabilir ancak öncelikle bu sürecin üye ülkeler tarafından onaylanması gerekiyor. İtalya bütçe planında değişiklik yapmayı kabul etmezse yaza kadar GSYH’nın yüzde 0,2’sine yani 3,4 milyar Euro’ya tekabül edecek mali yaptırımlar uygulanabilir.

“Aşırı Açık Prosedürü” AB’nin bütçe kurallarına uymayan ülkelere yönelik başlatılabiliyor. Bu kapsamda Maastricht kriterleri borç stoku oranının yüzde 60’ı aşmamasını öngörüyor. Ayrıca bütçe açığının AB referans değeri olan milli gelirin yüzde 3’ün altına inmemesi gerekiyor.

Geçtiğimiz ay AB Komisyonu ilk kez Birlik ülkelerinden birinin bütçesini kabul etmedi. İtalya’nın 2019 yılı bütçesi “eşi benzeri görülmemiş” bir şekilde AB kurallarını çiğnediği gerekçesi ile geri çevrildi. Roma bütçesini üç hafta içinde yenileyerek AB’ye göndermeye davet edildi. Ancak İtalya bu konuda geri adım atmak istemiyor.

İtalyan hükümetinin seçim vaatlerini yerine getirmek için aşırı borçlanmayı göze alması Brüksel’in tepkisine neden oldu.

İtalyan hükümeti Ekim ayı başında 2019 yılında ek borçlanmanın bir önceki hükümetin verdiği oranın üç katına çıkarak Gayrı Safi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYH) yüzde 2,4’ünü bulacağını açıkladı.

İtalya AB’nin en yüksek ikinci borcuna sahip

İtalya’nın borcu 2017 yılında GSYH’ya oranının yüzde 131.2 düzeyini buldu. İtalya, yıllar boyunca borç krizi ile boğuşan Yunanistan’dan sonra AB’nin en borçlu ikinci ülkesi konumunda bulunuyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.