Ana Sayfa Haberler Demirtaş’tan AİHM kararı açıklaması: Davalar ve isnatlar tümden çökmüştür

Demirtaş’tan AİHM kararı açıklaması: Davalar ve isnatlar tümden çökmüştür

384
0

AİHM, HDP eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş hakkında “serbest bırakılsın” kararı verdi. Karar hakkında açıklamada bulunan Demirtaş, “Yargılandığım davalar ve isnatlar tümden çökmüştür” dedi.

HDP’nin tutuklu yargılanan eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararıyla ilgili, avukatları vasıtasıyla bir açıklama yaptı.

Demirtaş açıklamasında, AİHM’in serbest bırakılması ve tutuksuz yargılanması gerektiği yönünde karar vermesiyle “hakkındaki tüm dava ve isnatların çöktüğünü” belirtti.

Demirtaş açıklamasında şunları söyledi:

“Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin verdiği bu kararla birlikte, siyasi rehine pozisyonum hukuken tescil edilmiş oldu. İlk günden beri söylediğimiz gibi, HDP’ye yapılan operasyon, tutuklanmamız ve yargılanmamız hukuki değil, siyasi gerekçelerle yapılıyordu.

Yargılandığım davalar ve isnatlar tümden çökmüştür. AYM dahil bizim hakkımızda bu süre zarfında yasa dışı karar veren bütün mahkemelerin çok ağır ihlaller yaptığı, AİHM kararıyla kesinleşmiştir.

Maalesef ki yürütmenin başı sıfatıyla açıklama yapan Cumhurbaşkanı halen ve bu mahkeme kararına rağmen, hukuku, kanunu ve Anayasa’yı tanımayacağını ifade edebilmektedir.

Hukuk ve adalet mücadelemiz her koşulda devam edecektir. Haklı bir mahkeme kararı olmadan iki yıldır burada tutuluyor olmama rağmen demokrasiye, barışa ve adalete olan inancımı asla kaybetmedim.”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.