Ana Sayfa Haberler Çavuşoğlu: İadesini istediğimiz 84 kişinin listesini Pompeo’ya verdik

Çavuşoğlu: İadesini istediğimiz 84 kişinin listesini Pompeo’ya verdik

409
0

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD’den iadesi istenen 84 kişinin listesini Pompeo’ya verdiklerini açıkladı. Çavuşoğlu, “Bu listeyi Trump, Cumhurbaşkanımızdan rica etmişti” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ile bir araya geldi. Çavuşoğlu, ABD’den iade edilmesini istedikleri kişileri içeren bir listenin, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve  ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ile paylaşıldığını açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan talebi doğrultusunda böyle bir listenin hazırlandığını ifade eden Çavuşoğlu, listede 84 kişinin yer aldığını bildirdi.

GÖRÜŞME 45 DAKİKA SÜRDÜ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD’li mevkidaşı Mike Pompeo, ABD Dışişleri Bakanlığı’nda bir araya geldi. Çavuşoğlu-Pompeo görüşmesi yaklaşık 45 dakika sürdü. Görüşmede ikili ve bölgesel konuların ele alındığı, ayrıca Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesine ilişkin konuların da gündeme geldiği belirtildi.

Çavuşoğlu; “ABD’den iade edilmesini istediğimiz 84 kişinin isim listesini verdik. Zaten bu listeyi telefon görüşmesinde Trump, Sayın Cumhurbaşkanımızdan rica etmişti. Ve Trump’a iletilmek üzere listeyi verdik. O listeyi Pompeo’ya da Bolton’a da verdik. İkili görüşmelerde bu konu gündeme geldiği zaman, bu konuya ciddi olarak bakacaklarını söylediler” diye konuştu.

POMPEO’DAN AÇIKLAMA

Pompeo, “Papaz (Andrew) Brunson’ın serbest kalmasından sonra oluşan pozitif ivme ve ilişkiyi memnuniyetle karşılıyorum ve diğer ortak endişelerin ele alınabileceği ilave kanalların kurulması çağrısında bulunuyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.