Ana Sayfa Haberler Gündemi sarsan gazeteci Ahmet Dönmez MoonStar TV’ye konuştu… İşte çok çarpıcı açıklamalar!

Gündemi sarsan gazeteci Ahmet Dönmez MoonStar TV’ye konuştu… İşte çok çarpıcı açıklamalar!

2763
0

“Cemaatin neredeyse bütün üst kadrosunun bildiği bir takım iddialara göre, cezaevlerinde binlerce insanın ölümü ile sonuçlanabilecek bir isyan girişimi tertip edildi. En az komplonun kendisi kadar önemli olan tarafı ise kanlı planın bizzat hareketin lideri Fethullah Gülen’in yaşadığı kampın içerisinden organize edildiği iddiası. Bu girişimin arkasındaki ismin ise “Sezai” kod adlı İ.K. olduğu öne sürülüyor”… 

 

Bu satırları yazan gazeteci Ahmet Dönmez, bir anda gündeme oturdu. Gülen Cemaati içinden destek de gördü tepki de çekti. Tartışmaların odağındaki isim Dönmez, o haberin detaylarını MoonStar TV canlı yayınında Turan Görüryılmaz’a anlattı.

Ahmet Dönmez:

Bir duyumu hemen haber yapmış değilim, üç ay takip ettiğim bir konuydu. Haberim yalanlanmadığı gibi zımni bir doğrulama, teyit oldu.

Gülen’e yakın bir kişi oradan telefon trafiği yürütüyor ve iddiaya göre diyor ki, “Cezaevlerinde bir kalkışma planlıyoruz, 24 haziran seçim günü ortalık karışacak, seçimde hile yapılacak, muhalefet sonucu kabul etmeyecek.”

Af tartışması ile eş zamanlı olan bir gelişme bu. Devlet Bahçeli, af teklifininin ardında dururken cezaevlerinde isyan çıkabileceğini söylemiş, af çıkmazsa sorumlusunun kim olacağını sormuştu.

Özellikle Sincan cezaevi çıkışlı bir isyan başlatılacağı, kargaşa ortamında çok sayıda insanın hayatını kaybedeceği, çok kanlı geçeceği, NATO’nun müdahale edeceği senaryosu bu

KİM BU SEZAİ KOD ADLI İ.K.

Gazeteci Ahmet Dönmez şimdilik İ.K.’nin açık kimliğini açıklamayacağını söyledi. Gerekçesini şöyle anlattı…

Ahmet Dönmez:

Yazımdan sonra Türkiye kaynaklı isimler ortaya atıldı. Sezai kod adlı kişinin “İbrahim Kocabıyık” olduğuna dair. Vicdani bir sorumluluğum var, sessiz kalamam. Bu isim doğru değil.

Haberimi iddialar üzerine kurguladım. İsim vermem bir insan hakkında hüküm vermek gibi olacak. Soğukkanlılıkla mevcut duruşumu sürdürmek istiyorum. İsmi açıkça yazma gereği görmedim, şu anda da görmüyorum.

Yazıyı bir iddia olarak yazdım. Sezai kod adlı kişi dahil olmak üzere, suçu yargı tarafından sabit olan kimse yok. İddiaya konu kişilerin böyle bir görüşme trafiği yürütüp yürütmediğini bilmesi gerekenler biliyor.

İK’nın kim olduğu kadar ıskalanmaması gereken şu; Nasıl oluyor da Gülen’in çevresinden birtakım insanlar böylesi bir tertip içine girebiliyor, kanlı birtakım olayları planlayabiliyor veya bir planın parçası olabiliyorlar..

İsim açıklansa dahi bir çoğu için bir şey ifade etmeyecek. Zaten tanınan, ünlü biri değil. Polis veya yargı mensubu değilim, bir müddet daha kod isim kullanmaya devam edeceğim.”

“CEZAEVLERİNDE İSYAN İDDİASI 15 TEMMUZ’UN DEVAMI”

Ahmet Dönmez:

“15 Temmuz’da Cemaat’ten birilerinin Cemaat’in darbe içine çekilmesinde rol aldığını düşünüyorum. Nitekim, cezaevlerinde isyan iddiası, bunun devamı. Oradaki aktörler, burada da sahnede.

Vakıf açıklaması dışında, bana Cemaat’in resmi veya doğrudan bir tepkisi ulaşmadı. Hem bir sessizlik, hem de çok büyük bir gürültü var. Cemaat içinde her anlamda rahatsız olanlar var.

Kumpası kuranların sadece yargıya teslimi değil, kendisi ve varsa birlikte hareket ettiği isimlerin ifşa edilmesi ve güçlü biçimde girişimin lanetlenmesi gerekirdi. Geriye dönük kumpasları da araştırılmalıydı.”

“BİR ANDA HAİN, KRİPTO OLUYORSUN”

Ahmet Dönmez:

“Burada hukuki, vicdani ve ahlaki anlamda Cemaat’e düşen büyük sorumluluklar var. Çünkü durmayan, devam eden, durmayacak olan bir mekanizma var ve çalışıyor.

Ne dersem diyeyim inandıramayacağım, ikna edemeyeceğim insanlar var. Cemaat’ten yetkili isimler toplantılarda “Ahmet Dönmez’in MİT’e çalıştığını tespit ettik, AKP’nin adamı” bunlara varıncaya kadar ahlaksızca iftiralar attı.

Sen Tayyip Erdoğan’a soru sorunca kahramansın. Ama Cemaat içinde bu kadar önemli bir iddiayı gündeme getirdiğinde bir anda hain sınıfına geçiyorsun. Kozmik oluyorsun, kripto oluyorsun.

Gazeteci ve daha önemlisi insansınız. Böyle bir bilgiye ulaştınız. Ne yaparsınız? Korkunç bir iddia var. Peşine düştükçe doğrulanıyor, çeşitleniyor, başka detaylar öğreniyorsunuz. Falancalar zarar görür diye mi düşünmeliydim?”

“CEMAAT BU DAMARI KESİP ATMALI”

Ahmet Dönmez:

“2-3 bin insan hayatını kaybetseydi. Oturup ondan sonra mı yazıları yazacaktık? 15 Temmuz’un türevi olarak görüyorum hadiseyi. Cemaat bu damarı kesip atmadığı sürece 50 kere yeniden başlasa 50’sinde de aynı duvara toslamaya mahkum.

Hukuk dışında suç üreten zemini, birileri inkar edip yüzleşmek istemeyebilir. Bu süreç, bu yüzleşme/hesaplaşma yapılmadan bitecek olursa benzer hatalar kendini tekrarlar.

Ayıklama ve arınma olmadan, aynaya bakma, yüzleşme olmadan bu süreç bitmemeli. Aksi takdirde çok daha kötü hadiselerin vuku bulabileceğini düşünüyorum.

Şahin Alpay, Ali Bulaç, Ahmet Turan Alkan gibi.. Dostlarınızın bugün sizinle yol yürüyemez hale gelmiş olmasını sorgulamak zorundasınız. Muktedire boyun eğmediler bu insanlar. Bunlar düşünülmeli.”

“YAZMAYA DEVAM EDECEĞİM”

Ahmet Dönmez:

“Tabi ki yazmaya devam edeceğim. Ama bunu Türkiye’de yaşanan hukuksuzluklardan bağımsız düşünemeyiz. Yansımalarını hesap etmek zorundayım. Üçüncü şahısların olumsuz etkilenmemesi gibi zor bir görevim var”.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.