Ana Sayfa Haberler Avrupa Konseyi: AİHM’in kararı Türkiye’yi bağlar

Avrupa Konseyi: AİHM’in kararı Türkiye’yi bağlar

637
0

AİHM, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılmasına yönelik karar verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizi bağlamaz” dedi. Avrupa Konseyi’nin genel sekreterlik sözcüsü Daniel Holtgen ise “Bütün ülkeler mahkemenin kararlarına bağlıdır” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılmasına yönelik verdiği karara “Bizi bağlamaz” demesi tartışma konusu oldu. Avrupa Birliği’nin organlarından biri olan Avrupa Konseyi’nin genel sekreterlik sözcüsü Daniel Holtgen, mahkemenin Demirtaş ile ilgili aldığı kararın Türkiye’yi bağlayacağını belirtti.

daniel-holtgen-201118.jpg

Holtgen Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda “Anlaşmanın 46. maddesine göre bütün ülkeler mahkemenin kararlarına bağlıdır” yazdı.

Holtgen’in paylaşımının altına akademisyen ve yazar Yaman Akdeniz “Avrupa Bakanlar Konseyi AİHM’in aldığı kararların icra edilmesinden sorumludur. Eğer Türk yargısı Demitaş’ı serbest bırakmazsa Bakanlar Konseyi bunu takip edecektir, her ne kadar yavaş olsa da” yazdı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.