Ana Sayfa Haberler AİHM’den Selahattin Demirtaş kararı: Serbest bırakılmalı

AİHM’den Selahattin Demirtaş kararı: Serbest bırakılmalı

596
0

AİHM, Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılması ve tutuksuz yargılanması gerektiği yönünde karar verdi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), HDP’nin tutuklu yargılanan eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılması ve tutuksuz yargılanması gerektiği yönünde karar verdi. Mahkeme’nin kararında yargılama öncesi uzun tutukluluk süresinin Türkiye’deki yargı sistemiyle bağdaşmadığı belirtildi.

AİHM bu kararı oybirliğiyle aldı. Yapılan açıklamada, şu ifade yer aldı:

“Mahkeme, Demirtaş’ın ‘makul bir şüpheyle’ gözaltına alındığını ve tutuklandığını kabul etti. Ancak Mahkeme, ulusal mahkemelerin dayandığı nedenlerle, adli mercilerin Demirtaş’ın tutukluluğunu ‘yeterli’ gerekçeleri olmadan uzun tuttuğuna hükmetti.”

AİHM kararında, dava öncesi tutukluluk süresinin uzun olmasının TCMB’deki faaliyetlerde yer alamamasına, bunun da ifade özgürlüğü ile seçilme özgürlüğüne ‘haklı olmadan müdahale edildiği’ anlamına geldiğini belirtti.

Mahkeme, 16 Nisan 2017’de yapılan anayasa referandumu ile 24 Haziran’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimleri sürecinde tutukluluğunun uzatılmasının, demokratik bir toplumun temelinde yer alan “çoğulculuğu baltaladığına ve bağımsız siyasi tartışmaların yürütülmesini sınırladığına” hükmetti.

AİHM, bütün bu sebeplerden, Türkiye’nin Demirtaş’ın tutuklu olarak yargılanmasına son vermek için bütün önlemleri alması gerektiğini belirtti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.