Ana Sayfa Haberler AİHM kararının ardından Demirtaş’ın avukatları başvuruda bulundu

AİHM kararının ardından Demirtaş’ın avukatları başvuruda bulundu

465
0

AİHM’in ‘derhal serbest bırakılmalı’ kararının ardından Selahattin Demirtaş’ın avukatları tahliye talebiyle Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurdu.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) 2 yıldır tutuklu bulunan Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a dair verdiği “serbest bırakılması” kararının ardından Demirtaş’ın avukatları Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurdu.

Demirtaş’ın avukatı Mahsuni Karaman, “Demirtaş’ın derhal tahliyesi için Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’ne bugün başvurulmuştur. Umarız zaman kaybetmeksizin bu kararın gereği yapılır. Bu karardan sonra Demirtaş’ın tutuklu kaldığı her saniye hürriyeti tahdittir” açıklamasında bulundu.

Gazete Duvar’da yer alan habere göre; Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan Demirtaş adına avukatları, tutukluğunun ‘özgürlük ve güvenlik hakkı’, ‘makul bir süre içinde yargılanma ya da yargılama süresince serbest bırakılma hakkı’ ve ‘serbest seçim hakkı’nı ihlal ettiği gerekçesiyle AİHM’e başvurmuştu.

Başvuruyu değerlendiren mahkeme, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) “hak ve özgürlüklere getirilen sınırlamalar ancak öngörülen amaçlar için uygulanabilir” içerikli 18. Maddesi’nin ihlal edildiğine hükmetti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.