Ana Sayfa Haberler Putin Türkiye’ye geliyor

Putin Türkiye’ye geliyor

403
0

Vladimir Putin, ‘Türk Akımı’nın deniz kısmının tamamlanması nedeniyle düzenlenecek törene katılmak için Türkiye’ye geliyor. Putin ve Erdoğan, törenin ardından baş başa görüşme yapacak.

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugün ‘Türk Akımı’nın deniz kısmının tamamlanması nedeniyle düzenlenecek tören için Türkiye’ye geliyor.

Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Rus doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya nakledecek Türk Akımı boru hattının deniz kısmının tamamlanması nedeniyle Yenikapı’daki Avrasya Gösteri Merkezi’nde yapılacak programa katılacak.

Törenin ardından baş başa görüşme yapacak olan Erdoğan ile Putin’in ana gündem maddesini Suriye’deki son gelişmeler oluşturacak. İki lider, Suriye’nin toprak bütünlüğü bağlamında önümüzdeki dönemde Türkiye-Rusya ve İran’ın atacağı adımları, İdlib ve Menbiç’teki gelişmeleri, Fırat’ın doğusuna yönelik olası operasyonun detaylarını, PKK, PYD/YPG ve IŞİD gibi terör örgütlerine karşı yürütülen ortak mücadeleyi, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırısını ve bölgesel meseleleri detaylarıyla ele alacaklar.

Erdoğan’ın görüşmede tüm dünyada yankılanan Cemal Kaşıkçı cinayeti konusundaki son durumu da paylaşması bekleniyor. İki ülke arasındaki savunma ve ekonomik ilişkilerin yanı sıra bu ülkeden Türk vatandaşlarına uygulanan vizelerin kaldırılması da masada olacak.

ARJANTİN’DE BİR BULUŞMA DAHA BEKLENİYOR

İki liderin ay sonunda Arjantin’de düzenlenecek G-20 Liderler Zirvesi’nde tekrar bir araya gelmesi bekleniyor.

Türk Akımı, Karadeniz’in altından döşenen her biri 15.75 milyar metreküp kapasiteye sahip 930 km uzunluğunda iki boru hattından oluşuyor. İlk hattın Türkiye’ye, ikinci hattın ise Avrupa ülkelerine doğalgaz sevk etmesi öngörülüyor.

Projenin 2019’da tamamlanarak Türkiye’ye gaz akışının başlaması hedefleniyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.