Ana Sayfa Haberler İngiltere AB’den ayrılana kadar Türkiye ile yaptığı anlaşmaya sadık kalacak

İngiltere AB’den ayrılana kadar Türkiye ile yaptığı anlaşmaya sadık kalacak

647
0

İngiltere’nin AB’den çıkışını düzenleyen taslak belgeye göre Londra yönetimi, Brexit anlaşması yürürlüğe girene kadar Türkiye ile AB arasında varılan sığınmacı anlaşması kapsamındaki mali taahhütlerini yerine getirecek. Ankara Anlaşması’nın akıbeti ise belirsizliğini koruyor.

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) çıkışını (Brexit) öngören 585 sayfalık taslak belgenin altıncı bölümü, sığınmacı anlaşması kapsamında Türkiye’ye yapılacak mali yardımlara ve İngiltere ile Kıbrıs adasındaki vatandaşların durumuna ayrıldı.

GÖÇMEN MUTABAKATI BAŞTAN SONA ULUSLARARASI HUKUKA AYKIRI

“Türkiye’deki göçmenlere ilişkin taahhütler” başlığındaki maddeye göre İngiltere, Brexit anlaşması yürürlüğe girene kadar Türkiye ile AB arasında varılan sığınmacı anlaşması kapsamındaki mali taahhütlerini yerine getirecek.

Söz konusu maddenin ikinci bendine göre ise İngiltere’ye AB ile Türkiye arasında yapılan sığınmacı anlaşması çerçevesinde kurulacak birimlere katılma hakkı tanınıyor.

Türkiye ve AB arasında 18 Mart 2016’da imzalanan sığınmacı anlaşmasına göre Brüksel, Türkiye’de bulunan Suriyelilerin ihtiyaçlarına yönelik iki aşamada ödenmek üzere toplam 6 milyar euro taahhüdünde bulunmuştu.

ANKARA ANLAŞMASININ AKIBETİ

Brexit anlaşma taslağında Türk vatandaşlarının İngiltere’de iş kurmasına imkan tanıyan Ankara Anlaşması’nın geçerliliğine ilişkin herhangi bir ifadeye ise yer verilmedi.

Türkiye ile Avrupa Ekonomik Topluluğu (AET) arasında 1963’te imzalanan Ankara Anlaşması sadece İngiltere tarafından Türk vatandaşlarına iş kurma ve işletme hakkı verilmesi şeklinde uygulanıyor.

İNGİLTERE, TÜRK VATANDAŞLARINA SÜRESİZ OTURUM HAKKINI KALDIRDI

Brexit’in hayata geçmesi beklenen 29 Mart 2019’dan itibaren Ankara Anlaşması’nın geçerliliğini koruyup korumayacağı belirsiz kaldı.

Bazı hukukçular, İngiltere’nin AB’den ayrılmasından sonra Ankara Anlaşması ile tanınan iş vizesi uygulamasının devamı için Türkiye ile İngiltere arasında ayrı bir anlaşma yapılması gerekliliği doğabileceği yorumunu yapıyor.

AB ile İngiltere arasında Haziran 2017’de başlayan müzakerelerde taraflar, geçen yılın sonunda İngiltere’nin AB bütçesine taahhütlerinden kaynaklanan yaklaşık 40 milyar sterlinlik ‘ayrılık ücreti’nin ödenmesi ile vatandaş haklarının da aralarında yer aldığı bir dizi konuda ön anlaşmaya varmıştı.

İngiltere, 23 Haziran 2016’da yapılan referandumla AB’den ayrılma kararı almıştı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.