Ana Sayfa Dünya Donald Trump: Kaşıkçı cinayetinin sorumluları iki güne belli olacak

Donald Trump: Kaşıkçı cinayetinin sorumluları iki güne belli olacak

588
0

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin kapsamlı bir raporun salı günü hazır olacağını duyurdu. Trump; “Kaşıkçı cinayetinin sorumluları belirlenmiş olacak” dedi.

Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatının (CIA) Kaşıkçı cinayeti emrinin Suudi Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman tarafından verildiği sonucuna vardığı iddialarını değerlendiren Trump, “Henüz herhangi bir değerlendirme yapmadılar. Bunun için çok erken. Bu tamamlanmış bir rapor değil” dedi.

Trump, “Önümüzdeki iki gün içinde belki pazartesi veya salı günü tam bir rapor almış olacağız ve Kaşıkçı cinayetinin sorumluları belirlenmiş olacak” diye konuştu.

Gün içinde CIA Direktörü Gina Haspel ile görüştüğünü aktaran Trump, “Bir gazetecinin öldürülmesi korkunç bir şey” ifadesini kullandı.

California’ya gitmeden önce Beyaz Saray’ın bahçesinde gazetecilere konuşan Trump, CIA’in Kaşıkçı’nın cinayetinin Suudi Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman tarafından emredildiği sonucuna vardığına ilişkin haberlere ilişkin henüz CIA’den bu konuda brifing almadığını ifade etmişti.

Trump, “Şu an itibariyle onun (Bin Selman’ın) bunda bir rolü olmadığı bize söylendi. Neler söyleyeceklerini bekleyeceğiz” diye konuşmuştu.

Daha sonra ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Trump’ın Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile CIA Direktörü Haspel ile telefonda görüştüğünü açıklamıştı.

Sözcü, ABD’nin Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin nihai bir sonuca vardığı iddialarının doğru olmadığını bildirmişti.

Suudi gazeteci Kaşıkçı, 2 Ekim’de evlilik için gereken bir belgeyi almak üzere geldiği İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürüldü. Türkiye, cinayette rol oynayanların İstanbul’da yargılanması çağrısı yaptı ancak bu çağrı Suudi Arabistan tarafından kabul edilmedi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.