Ana Sayfa Haberler Donald Trump: Fethullah Gülen’in Türkiye’ye iadesi gündemimizde değil

Donald Trump: Fethullah Gülen’in Türkiye’ye iadesi gündemimizde değil

551
0

Fethullah Gülen’in Türkiye’ye iadesinin gündemlerinde olmadığını açıklayan Donald Trump, iddiaları yalanladı.

Amerikan NBC News haber kanalı, Donald Trump yönetiminin, FBI, ABD Adalet Bakanlığı ve ABD İçişleri Bakanlığı’na Fethullah Gülen’in iadesini sağlayacak yasal yollar bulmaları için emir verdiğini iddia etmişti. Basında çıkan bu haberlerin ardından açıklamada bulunan ABD Başkanı Trump, Fetullah Gülen’in Türkiye’ye iadesinin gündemlerinde olmadığını açıkladı.

“Suudi Arabistan hükümeti üzerindeki baskıyı hafifletmek” amacıyla Fethullah Gülen’i Türkiye’ye iade etmeyi düşündüğü iddiasını yalanlayan ABD Başkanı Donald Trump; “Hayır, böyle bir konu görüşülmekte değil” yanıtını verdi.

ADALET VE DIŞİŞLERİ BAKANLARI YALANLAMIŞTI

Perşembe günü NBC, iki ABD yetkilisine ve Beyaz Saray’ın talebinden haberdar olan iki kişiye dayandırdıkları haberde Beyaz Saray’ın Gülen’i iade etmeyi görüştüğü iddiasına yer veren bir haber yayımladı. Ancak ABD’nin adalet ve dışişleri bakanlıkları bu iddiayı reddetti.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauert, gazetecilere yaptığı açıklamada Türk hükümetinin Gülen’in iadesi için ABD’ye defalarca talepte bulunduğunu, Türk hükümetinin sağladığı belgelerin Adalet Bakanlığı tarafından değerlendirilmekte olduğunu kaydetti.

NBC’ye konuşan bir Türk yetkili ise Türkiye hükümetinin Kaşıkçı cinayetiyle ilgili kaygılarını Gülen’in iade davasıyla ilişkilendirmediklerini söyledi.

Yetkili, “İkisi arasında kesinlikle bir bağ görmüyoruz. Gülen’in iadesi konusunda ABD tarafının harekete geçtiğini görmek istiyoruz. Kaşıkçı cinayetiyle ilgili soruşturmamıza da devam edeceğiz” dedi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.