Ana Sayfa Haberler #743BebekHapiste Biliyor musun Türkiye?

#743BebekHapiste Biliyor musun Türkiye?

1378
0

Mahkeme kapısındaki bu küçük kızın adı Elif… Annesi babası tutuklu. Uzun zamandır onları görmediği için ağlıyor… Gözyaşlarını tutamadığı için, yine anne ve babasını göremeden mahkeme salonundan çıkarıldı… 

Türkiye’de 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin ardından hakkında yasal işlem başlatılan çok sayıda kadın, ‘terör örgütlerine üye olma’ suçlamasıyla cezaevine gönderildi. Kimileri bebekleriyle beraber. Kadınlar hakkındaki “terör” suçlamasına dair somut bir delil gösterilmedi. Üstelik büyük çoğunluğu hakkında hüküm de verilmedi. 

Tutuklu bulunan bebekli ve hamile kadınlarla ilgili yasa çok net.

YASA NE DİYOR?

5275 nolu Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’a göre, hamile ya da 6 aydan küçük bebeği olan hükümlü kadınların tutuklulukları ertelenmek zorunda. Kanunda “terör suçları ve örgüt faaliyetleri çerçevesinde işlenen suçlar” durumunda tutukluluğun ertelenmeyeceği belirtilse de, bu yalnızca “cezası kesinleşmiş kadınlar” için uygulanabiliyor.

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu bu yasayı mecliste hatırlattı.

Türkiye’de 6 yaş altı toplam 743 bebek anneleri ile birlikte cezaevinde kalıyor, yüzde 23’ü henüz yaşını doldurmamış. Son örnek Ayşe Şeyma Taş. 25 günlük bebeğiyle tutuklanıp Ferizli cezaevine kondu. 

İnsan hakları savunucusu CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da konuyu sık sık gündeme getiren bir başka vekil.

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, 2017 yılında cezaevlerinde anneleriyle beraber kalan çocuklarla ilgili rapor hazırlamıştı.

O raporda’ “çocuklar için yeterli hijyen, ısı, havalandırma koşulları sağlanamıyor. Bu nedenle sık sık hasta olma durumuyla karşı karşıya kalıyorlar. Cezaevlerinde sürekli doktor bulunmadığı için bazı prosedürler sonrası çocuklar hastanelere sevk ediliyor. Bu sevkler sırasında bazı cezaevlerinde, çocuklar annesinden alınarak hastaneye götürülüyor ve ciddi bir travma yaşayabiliyor” tespitleri yer alıyordu. Aradan geçen zamanda cezaevlerindeki bebek ve çocuk sayısı arttı.

HDP Milletvekili Mehmet Ali Aslan da cezaevlerindeki bebekler ve ailelerinin durumunu meclis kürsüsünden dile getiren bir başka milletvekiliydi.

İç hukuktaki bağlayıcı kararlar kadar Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) karar ve içtihatları da hamile kadın ve bebeği olan şüpheli ya da tutuklu anneleri koruma altına alıyor. AİHM kararları, ‘’Tutuklama sadece iç hukuka uygun olmakla kalmamalı, aynı zamanda keyfi de olmamalıdır. Kanunları kötü niyetli uygulama açık keyfiliktir’’ diyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.