Ana Sayfa Haberler Gezi operasyonu ve Cemaat’e kumpas iddiası… TT Gündem

Gezi operasyonu ve Cemaat’e kumpas iddiası… TT Gündem

1222
0

Türkiye, 16 Kasım 2018’e sabahına yeni bir operasyon haberi ile uyandı… Hedefte kamuoyunun yakından tanıdığı akademisyenler vardı.

 

Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Betül Tanbay, Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turgut Tarhanlı’nın da aralarında olduğu 12 kişi sabah saat 06.00’da yapılan ev baskınlarıyla gözaltına alındı. Operasyonun Anadolu Kültür AŞ’nin Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala’nın tutuklu bulunduğu soruşturma kapsamında olduğu öğrenildi. Hakkında gözaltı kararı verilen kişi sayısının 20 olduğu belirtildi.

Peki bu operasyon ne anlama geliyor?

Sıcak gelişme, Tarık Toros ve Turan Görüryılmaz’ın hazırlayıp sunduğu MoonStar TV’nin TT Gündem programında konuşuldu. Gazeteci Toros dikkat çeken bir yorum yaptı…

Tarık Toros:

Operasyon Gezi operasyonu. Görünen fail ‘AKP’ olmakla birlikte devlettir esasen. Öyle kamufle eder ki; ‘Sadece AKP’ zanneder, bitince ‘direkt AKP’ye’ fatura edersiniz. Akademisyenlere gözaltıya kimler tepki vermemiş, bakın anlarsınız“.

Tarık Toros, operasyonun zamanlamasına, alınan isimlere, operasyona kimlerin tepki gösterip, kimlerin sustuğuna dikkat çekti. Detaylara mercek tuttu.

CEMAAT’E KUMPAS İDDİASI

Programın ikinci bölümünde ise bir süredir konuşulan, cezaevlerinde isyan planı üzerinden Gülen hareketine yönelik yeni bir kumpas iddiası da konuşuldu. Gazeteci Ahmet Dönmez’in yazısıyla gündem gelen İ.K. isimli şahsın kim olduğu, bu kumpas iddiasındaki rolü, Cemaat’in buna karşılık ne tepki vereceği gibi başlıklar Tarık Toros tarafından yorulandı…

Tarık Toros:

9 Kasım’da Ahmet Dönmez yazmasa 11 Kasım tarihli açıklama yapılmazdı. Açık kabul veya red yok, zımnen doğrulanmış. Aktörleri deşifre edilmeli. İK kim? Gazeteci, madem ki iddiasından emin, açıklamalı. Yeni kurbanlar engellenmeli”.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.