Ana Sayfa Haberler Avrupa Konseyi’nden akademisyenlerin gözaltına alınmasına sert tepki geldi

Avrupa Konseyi’nden akademisyenlerin gözaltına alınmasına sert tepki geldi

493
0

Avrupa Konseyi’nden akademisyenlerin gözaltına alınmasına sert tepki geldi. Gözaltı kararı, alarm verici olarak nitelendirildi.

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, Türkiye’de bugün bir grup akademisyenin gözaltına alınmasına sert tepki gösterdi. Jagland konu ile ilgili Euronews’e yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Aralarında Hakan Altınay’ın da bulunduğu bir grup akademisyenin gözaltına alınmasından büyük endişe duyuyorum. Bu alarm verici gelişmeyi acil bir konu olarak Türk hükümetinin gündemine getireceğim.”

İstanbul’da polisin yaptığı operasyonda aralarında Boğaziçi Üniversitesi’nden Prof. Betül Tanbay ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin Hukuk Fakültesi Dekanı Turgut Tarhanlı’nın da bulunduğu birçok öğretim üyesi gözaltına aldı.

Operasyon kapsamında gazeteci Çiğdem Mater’in de gözaltına alındığı öğrenildi.

Eski ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras cuma günü sabah saatlerinde akademisyenlere yönelik olarak göz altıların olduğunu duyurdu.

Gözaltına alınanların, bir yıldan uzun süredir tutuklu bulunan Osman Kavala’nın yöneticisi olduğu Anadolu Kültür Derneği’nin üyeleri olduğu aktarıldı.

Kavala geçen sene “hükümet ve anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Operasyonun sebebiyle ilgili ise henüz bir bilgiye ulaşılamadı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.