Ana Sayfa Haberler “15 Temmuz’da Cemaat ile ilgili izahı zor noktalar var”

“15 Temmuz’da Cemaat ile ilgili izahı zor noktalar var”

1097
0

Akademisyen – yazar Doç. Dr. Mahmut Akpınar’dan çok çarpıcı tespitler… MoonStar TV’de Turan Görüryılmaz’ın sorularını cevaplayan Akpınar; Cemaat’in 15 Temmuz’daki iddia edilen rolünden, son dönemde gazeteci Ahmet Dönmez’in işaret ettiği “derin” kişilere kadar merak edilen birçok başlığı yorumladı.

“KİRLİ DAMARLAR VARSA BUNLAR ORTAYA ÇIKARILMALI”

İşte Mahmut Akpınar’ın 15 Temmuz’a dair açıklamaları:

“Hizmet hareketinin içinden bir kısım insanların 15 Temmuz senaryosuna ciddi malzeme verdiği, figüran olduğu görülüyor. Bütün bir hareketi suçlamak değil maksat, kirli damarlar varsa bunlar ortaya çıkarılmalı.

15 Temmuz’da Cemaatle ilgili izahı zor noktalar var. Anlaşılıyor ki, Cemaatin içinden bir kısım insan, Genelkurmay, MİT ve Erdoğan’ın kurgusu dahilinde, 15 Temmuz’dan birkaç sene öncesine giden süreçte devşirilmiş.

15 Temmuz şaibeli, mizansen bir darbe. Hitler’in parlamento yangınına benziyor. Çok sorgulanan şey var. AKP bunları örtüyor, tümünü reddediyor. Laik kimliği ile bilinen gazeteciler bile cemaatle iltisaktan içeri atılıyor”.

Cemaat mensupları içinde yüksek sesle olmasa da akıllara takılan birçok soru işareti ve cevap bekleyen sorular olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Mahmut Akpınar, şeffaflık çağrısı yaptı.

“KARANLIK İNSANLAR AÇIK EDİLMELİ”

“Hizmet hareketinin izah edilemez yönü olmamalı. Global bir iddianız varsa, şeffaf demokrat olmanız lazım. Temel ilkelerinizi misyonunuzu deklare etmelisiniz. İlkeler dizisi yayımlanmalı. Aykırı hareket edenler reddedilmeli.

Klasik cemaat yapıları kapalı yapılardır. Modern olanlar bunu değiştirir. Bir kısım insan, afişe olmasın diyor. Bence, kimlerse bu karanlık insanlar, açık edilmeli. Bunu yapmak umumun kafasındaki soru işaretlerini giderir”.

EKONOMİ ÇÖKERKEN DERİN KIPIRDANMALAR

Bir yanda derinleşen ekonomik kriz, diğer yanda Atatürk’e yönelik artan saldırılar ve gerilen atmosfer… Bir takım derin kıpırdanmalar mı var? Mahmut Akpınar’a göre birileri harekete geçti…

Doç. Dr. Mahmut Akpınar:

“Türkiye’de gerilim sürekli yükseliyor. Çarşaflı sarıklı sakallı insanların tahrik edici biçimde ortaya çıkması, öbür taraftan laikçi kesimlerin ortamı germesiyle ülke kırılgan hale geldi. Köprü olacak hiçbir grup kalmadı.

Erdoğan itibar kaybettikçe ulusalcı yapılar mevzi kazanacak. Erdoğan kendini kurtarmaya çalışan bir oportünist, diğer cephe daha akılcı ve sabırlı hareket ediyor.

Cebe dokunma artacak, sorgulama da artacak. Türkiye’deki müslümanlar dini kaygılarla değil materyalist duygularla hareket ediyorlar.

Ülkedeki ekonomik krizin yakın dönemde olanlarla karşılaştırılması mümkün değil. O dönem medya vardı, tartışılıyordu. Şu an medya olmadığı için krizin etkileri anlaşılmıyor. Çıkışı kolay olmayacak kalıcı bir kriz yaşanıyor.

Hükümetin altı boşaldıkça, derinler bir ileri seviyeye geçecek ve şartları kendi lehlerine olgunlaştıracaklardır. Dolar tek parametre değil, ona takılmamalı. Cebinizde harcayacak paranız yoksa, doların değeri umurunuzda olmaz.

 Derinlerde bir çatışma var. Bu ekip, günü birlik gitmiyor. Ekonomik krizin derinleşmesini, Erdoğan destekçilerinin Erdoğan’dan illallah etmesini, bir yönüyle son tartışmalarla şartların olgunlaşmasını istiyor”.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.