Ana Sayfa Dünya Macron’dan Trump’a sert tepki: Fransa köle devlet değildir

Macron’dan Trump’a sert tepki: Fransa köle devlet değildir

534
0

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Avrupa Ordusu talebinin ardından başlayan tartışma boyut atladı. ABD Başkanı Trump’a sert tepki gösteren Macron; “Müttefik olmak köle devlet olmak demek değildir” ifadelerini kullandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, TF1 canlı yayın programına katılarak ABD Başkanı Donald Trump’ın kendisine ve ülkesine yönelttiği eleştirilere yanıt verdi. T24’te yer alan habere göre; Macron verdiği röportajda “ABD bizim en eski müttefiklerimizden biri, öyle olmaya da devam edecek. Ancak müttefik olmak köle devlet olmak demek değildir” dedi.

Charles de Gaulle havalimanında TF1’in sorularını yanıtlayan Macron ayrıca müttefikler arasında saygının çok önemli olduğunu belirtti. Fransa lideri saldırgan tweetlerin Trump’ın ara seçimlerde beklediği sonucu alamamasının ardından gelmesini şöyle yorumladı: “Bence siyaset yapıyor, Amerikan siyaseti yapmasına izin vereceğim.”

Macron röportajda ABD ve Fransa’nın uzun yıllardır müttefik olduğunu bir çok kez hatırlattı.

TRUMP NE DEMİŞTİ?

Trump geçtiğimiz gün paylaştığı tweette “Emmanuel Macron Avrupa’yı ABD, Çin ve Rusya’dan korumak için kendi ordularını kurmayı tavsiye ediyor. Ama Birinci ve İkinci Dünya savaşında karşılarındaki Almanya’ydı. ABD gelmeden önce Paris’te Almanca öğrenmeye başlamışlardı. NATO için ödeme yapın ya da yapmayın!” ifadeleri yer almıştı.

Bunun üzerine Fransa’nın hükümet sözcüsü Benjamin Griveaux, 13 Kasım’ın Paris saldırılarının yıldönümü olduğunu hatırlatarak Trump “biraz edep göstermeliydi” demişti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.