Ana Sayfa Dünya Avrupa’yı şoke eden istifa kararları

Avrupa’yı şoke eden istifa kararları

656
0

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Brexit anlaşmasını tamamlamak ve resmi hale getirmek için 25 Kasım’da AB Liderler Zirvesi yapılacağını açıklarken, bu anlaşmaya karşı çıkan üç İngiliz bakan ve bazı hükümet yetkilileri istifa etti.

Birleşik Krallık ile Avrupa Birliği’nin ayrılmasına ilişkin ön anlaşma İngiliz hükümetinde krize yol açtı. Dün Londra’da olağanüstü yapılan kabine toplantısının ardından üç bakan ve bazı hükümet yetkilileri taslak metni protesto etmek için istifa etti.

İngiliz Başbakan Theresa May üzerinde de istifa baskıları artarken, bazı Muhafazakar milletvekilleri kendi lideri aleyhine güven oylaması talep etti. Parti içinde olası bir güven oylamasını kaybetmesi halinde May hükümeti dağıtmak zorunda kalacak. Kazanması durumundaysa en az 12 ay daha parti liderliğini sürdürecek.

Taslak metne karşı ilk istifa Kuzey İrlanda Bakanı Shailesh Vara’dan geldi. Metnin seçmenlerin taleplerini karşılamaktan uzak olduğunu belirten Vara istifa dilekçesinde, anlaşmayla birlikte İngiltere’nin önemli tavizler verdiği görüşünü dile getirdi.

Vara’nın ardından İngiltere’nin Brexit Bakanı Dominic Raab, anlaşmanın ülke bütünlüğünü tehdit ettiği gerekçesiyle istifa ettiğini açıkladı. Raab’ı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Esther McVey takip etti. McVey görevi bırakmaktan başka seçeneğinin olmadığını belirtti.

May hükümetinin koalisyon ortağı Kuzey İrlanda’daki Demokratik Birlik Partisi (DUP) milletvekili Jim Shannon ise basına yaptığı açıklamada, parlamentodaki oylamada partinin Brexit anlaşmasına “hayır” oyu vereceğini açıkladı. BBC’ye konuşan Jim Shannon, “ihanete uğramış hissettiklerini” söyledi.

İngiltere’de, 8 Haziran’daki erken genel seçimde Avam Kamarası’ndaki çoğunluğunu kaybeden Muhafazakar Parti, DUP ile azınlık hükümeti kurmuştu.

BREXİT ZİRVESİ 25 KASIM’DA

Bu arada Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, Brexit anlaşmasını tamamlamak ve resmi hale getirmek için 25 Kasım’da AB Liderler Zirvesi yapılacağını açıkladı.

Tusk, AB ile İngiltere arasında Brexit anlaşma taslağı üzerinde uzlaşı sağlanmasının ardından Brüksel’de basın toplantısı düzenledi.

İngiltere’nin AB’den ayrılmasının “kayıp-kayıp” durumu olduğunu söyleyen Tusk, Brexit müzakerelerinin ortaya çıkacak hasarı kontrol altına almak amacıyla gerçekleştirildiğini ifade etti.

Tusk, AB üyesi 27 ülkenin anlaşmayı değerlendirmeye başladığına dikkati çekerek, “Olağanüstü bir gelişme yaşanmaması halinde, Brexit anlaşmasını tamamlamak ve resmi hale getirmek için 25 Kasım’da AB Liderler Zirvesi yapılacak” diye konuştu.

Toplantının sonunda, AB Komisyonu Brexit Başmüzakerecisi Michel Barnier, AB ile İngiltere arasında uzlaşılan Brexit anlaşma taslağını Tusk’a sundu.

BREXİT SÜRECİ NEDİR?

İngiltere, 23 Haziran 2016’da yapılan referandumla AB’den ayrılma kararı almıştı.

AB ile İngiltere arasında Haziran 2017’de başlayan müzakerelerde taraflar, geçen yılın sonunda İngiltere’nin AB bütçesine taahhütlerinden kaynaklanan yüklü bir ‘ayrılık ücreti’nin ödenmesi ile vatandaş haklarının da aralarında yer aldığı bir dizi konuda ön anlaşmaya varmıştı.

Taraflar, AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti ile İngiltere’ye bağlı Kuzey İrlanda arasında fiziki sınır getirmeyecek bir çözüm üzerinde ise kesin anlaşmaya varamamıştı.

Müzakerelerin sonunda bir anlaşmaya varılsa da varılmasa da İngiltere 29 Mart 2019’da AB’den resmen ayrılacak. İngiltere’yi 2020 yılının aralık ayı sonuna kadar AB kurallarına tabi kılacak bir “geçiş süreci” öngörülüyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.