Ana Sayfa Dünya Uygurlara baskı yapan Çin’e ABD’den yaptırım hazırlığı

Uygurlara baskı yapan Çin’e ABD’den yaptırım hazırlığı

526
0

ABD Kongresi, Uygurlara baskı yapan Çin’e yeni yaptırımlar için yasa tasarısı hazırladı. Kongre üyeleri, Çin hükümeti yetkililerinin hesap vermesi gerektiğini savunuyor.

Uygur Türklerine yönelik baskıları nedeniyle Çin’e yaptırım uygulanmasını isteyen Amerikalı Kongre üyeleri, yasa tasarısı sunarak ABD Başkanı Donald Trump’a önlem alması talebinde bulunacak. Kabul edildiği durumda yasa, Trump’tan Çin’in Şincan Bölgesi’nde yapılanları kınayarak yaptırım kararı almasını ve konuyla ilgili Amerikan politikasını takip etmekle görevli “özel koordinatör” atamasını isteyecek. Öneride ayrıca, ABD’den Çin’e ihraç edilen ve Uygur Türklerini gözlem altında tutmak için kullanılan teknolojiler için de yasak konulması gerektiğini savunuluyor.

Meclisteki iki partiden de destek alan yasa tasarısı hakkında konuşan Temsilciler Meclisi Üyesi Cumhuriyetçi Chris Smith, “Bu kötülüğe ortak olan Çin hükümeti yetkilileri hesap vermeli ve Sincan Bölgesi’nde yüksek teknolojili bir polis devleti kurulmasına yardım etmek isteyen Amerikalı şirketler engellenmeli” dedi.

ÇİN POLİSİ İNSANLARIN YÜRÜYÜŞ ŞEKLİNDEN KİMLİK TESPİTİ YAPABİLİYOR

Geçtiğimiz hafta salı günü Kanada, Fransa ve Almanya da dahil olmak üzere birçok ülke, 1 milyon Uygur ve diğer Müslümanların tutulduğunu ileri sürülen gözaltı kamplarını kapatması için Pekin’e çağrıda bulunmuştu. Ancak Çinli diplomatlar iddiaların birer söylentiden ibaret olduğunu savunarak tüm suçlamaları reddetmişti.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) ise ülkenin kuzeybatısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Müslüman Uygurlara ”sistematik insan hakları ihlalleri” yapıldığını kabul ediyor. Daha önce de ABD Kongre üyeleri Çin hükümet yetkililerine yaptırımların genişletilmesi için çağrıda bulunmuştu.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.