Ana Sayfa Haberler ABD’den Halkbank çıkışı geldi: Trump müdahale edemez

ABD’den Halkbank çıkışı geldi: Trump müdahale edemez

734
0

Türkiye ile ABD arasında, devlet başkanı düzeyinde ele alınan Halkbank cezası konusunda, ABD’den kritik bir açıklama geldi. ABD’den üst düzey bir yetkili, Halkbank’a yönelik ABD’de ‘kurumsal bir dava açılacağına’ ilişkin söylentiler olduğuna dikkat çekerek, Trump yönetiminin böyle bir davaya “müdahale yetkisi olmadığını” kaydetti.

Sözcü’den Zeynep Gürcanlı’nın haberine göre; Amerikalı yetkili, bir grup Türk gazeteciye yaptığı açıklamada, Halkbank konusunda birbirinden ayrı iki sürecin yürümekte olduğuna dikkat çekti. Bu süreçlerden ilkinin, ABD Hazine Bakanlığı’nın İran’a yönelik yaptırımların ihlal edildiği gerekçesiyle yürüttüğü soruşturma olduğunu kaydetti. ABD Hazine Bakanlığı’nın yürütmenin bir parçası olduğunu kaydeden yetkili, bu çerçevede ABD Başkanı’nın da yürütmenin başı olarak bu konuda talimat verme yetkisi bulunduğunu söyledi.

Ancak ikinci sürecin, ABD’deki federal mahkemeler tarafından yürütüldüğüne dikkat çeken Amerikalı üst düzey yetkili, “ABD’deki kuvvetler ayrılığı prensibi uyarınca, ABD Başkanı’nın federal mahkeme tarafından yürütülmekte olan soruşturmaya, bu soruşturma çerçevesinde dava açılıp açılmayacağına müdahale yetkisi bulunmuyor” dedi.

SÜREÇ ‘KURUMSAL BİR DAVA’YA DÖNEBİLİR

ABD’de, Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın yargılanıp ceza aldığı dava sürecinin bireysel olduğunu, Halkbank’a yönelik bir dava açılması halinde ise bunun ‘kurumsal bir dava’ olacağına dikkat çeken üst düzey yetkili, Federal Savcının davayı açabilmesi için öncelikle ‘büyük jürinin iddianameyi kabul etmesi gerektiğine’ vurgu yaptı.

S-400’LER KONUSUNA DEĞİNİLDİ

Amerikalı yetkili, özellikle Amerikan Kongresi’nde büyük tepki çeken, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze alımına ilişkin sorulara karşılık ise, “S-400’lerin bölgede yoğunlukla uçacak F-35 uçakları için tehlike oluşturacağına ilişkin bir kaygı var. Bu teknik bir konu. Ve bu konunun Türkiye ile teknik düzeyde ele alınması gerektiğine inanıyoruz” dedi.

ABD Kongresi’nin yönetimden istediği Türkiye’nin S-400 alımına ilişkin raporun verilmesi için gerekli üç aylık sürenin bugünlerde dolacağını kaydeden yetkili, raporun taslak haline getirildiğini söyledi, ancak ayrıntı vermekten kaçındı.

TUTUKLU ABD VATANDAŞLARI

Rahip Brunson’ın Türk mahkemeleri tarafından tahliye edilmesinin ardından, ABD’nin tutuklu Amerikan vatandaşı Serkan Gölge ile, ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu için çalışan üç Türk vatandaşının da salıverilmeleri için çabalarına devam ettiğini anlatan üst düzey Amerikalı yetkili, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun Türkiye’ye yaptığı son ziyarette tutuklu çalışanların aileleriyle görüşmesine dikkat çekti.

Yetkili, Serkan Gölge konusunda mahkemeye sunulan delillerin ‘çok zayıf ve şüphe uyandırıcı’ olduğuna dikkat çekerek, Gölge’nin hala tutuklu bulunmasının “adil olmadığını” söyledi.

Amerikan Başkonsolosluğu’nun tutuklu Türk çalışanları konusunda ise, “Onlar sadece, amirlerinin kendilerine verdiği talimatları yerine getiriyorlardı. Diplomatik bir eylemde bulunuyorlardı” diyen Amerikayı yetkili, bu çalışanların da serbest bırakılmalarını beklediklerini ifade etti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.