Ana Sayfa Dünya Meksika’nın yeni lideri Obrador: Kelepire satıyoruz

Meksika’nın yeni lideri Obrador: Kelepire satıyoruz

567
0

Meksika’da Başkanlık seçimlerini kazanan Andres Manuel Lopez Obrador, lüks başkanlık uçağını satmaya kararlı. 1 Aralık’ta göreve başlayacak olan Obrador, “Satın alacak kişiye törenle bizzat ben teslim edeceğim” dedi.

Meksika’da Başkanlık seçimlerini kazanan ve 1 Aralık’ta yemin ederek göreve başlayacak olan yeni lideri Andres Manuel Lopez Obrador, seçim kampanyası sırasında satmayı vadettiği için lüks başkanlık uçağının reklamını yaptı, “Satın alacak kişiye uçağı törenle bizzat ben teslim edeceğim” dedi.

Temmuz’da düzenlenen seçimleri kazanan Obrador, “Ülkede bu kadar yoksulluk varken binmeye utanırım” dediği Boeing Dreamliner 787-8 tipi uçak için “Tüm dünyaya sesleniyorum. Açık artırmada kelepir fiyatına alacağınız bu konforlu, modern uçağın restoranı ve yatak odası var. İçi çok geniş. Mesele sadece fiyatı değil. Şöhreti de var” diye konuştu.

2012’de eski Devlet Başkanı Felipe Calderon tarafından sipariş edilen uçak iki yıl önce teslim alınmıştı. 392 milyon dolar ödenen uçağın yıllık masrafının 25 milyon dolar olduğu belirtiliyor.

CUMHURBAŞKANLIĞI KORUMALARININ GÖREVİNE SON VERECEK

Uçak, teslim alındığı dönemde bir ülke liderinin kullandığı en modern ve en fonksiyonel uçak olarak tanımlanmıştı.

64 yaşındaki Obrador, seçim kampanyası sırasında savurganlığa son verme vaadinde bulunmuş, kendisinin ve diğer hükümet yetkililerinin maaşlarını düşürmüştü.

Cumhurbaşkanlığı sarayını kültür merkezine dönüştüreceğini açıklayan Obrador ayrıca cumhurbaşkanlığı korumalarının görevine son vereceğini, her sabah 07.00’de basın toplantısı düzenleyerek “ülkenin tarihsel dönüşümü” için yapılacakları anlatacağını söylemişti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.