Ana Sayfa Haberler Mahkeme “AK Troll”e cezayı kesti… Bu dava bir ilk!

Mahkeme “AK Troll”e cezayı kesti… Bu dava bir ilk!

1065
0

Hollanda’da gündem Türk asıllı Hollanda vatandaşı gazeteci Basri Doğan… Tecrübeli gazeteci, gizli kimlikle tehdit ve hakaret eden bir AKP destekçisinin hedefi oldu. 25 yıldır Hollanda’da gazetecilik yapan Basri Doğan, olayın peşini bırakmadı. Tehditleri önce polise bildirdi, sonra dava açtı.  Saldırganın kimliği tespit edildi. Gözaltına alındı. Hakim karşısında hesap verdi. Mahkeme cezayı kesti…

 

İlk tehdit ve küfür, 16 Temmuz 2016 günü gerçekleşti. Gazeteci Doğan, yaşadıklarını MoonStar TV’de Turan Görüryılmaz’a anlattı.

2017 tarihinde Hollanda polisi siber suçlar ve mücadele birimi saldırganın Fatih Topal olduğunu tespit etti. Şüpheli gözaltına alındı. Suçlamaları reddetti fakat yapılan incelemede Fatih Topal’ın kullandığı faturalı hat sosyal medya hesapları ile doğrulanmıştı. Şüpheli Amsterdam’da hakim karşısına çıkarıldı. Üç kişilik mahkeme heyeti, Topal’ı suçlu buldu ve para cezasına çarptırdı. 

Bu karar, yurtdışında AKP yandaşlarının taciz ve tehditlerine maruz kalan muhalifler açısından da emsal olma özelliği taşıyor. Mahkeme şüpheliye 1000 Euro ceza keserken, yargılama masraflarını da ödemesine hükmetti.

Gazeteci Basri Doğan sadece sosyal medyadan hedef gösterilmedi. Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile yaptığı röportaj görüntüleri üzerinden terörist ilan edildi. Beyaz TV’de canlı yayında Melih Gökçek’in oğlu Osman Gökçek, ‘Hollanda’da yaşayan Türk kardeşlerimiz ne yapacağını bilir’ diyerek, gazeteci Doğan’ı hedef göstermişti. Tehdit ve hedef göstermeler yüzünden, Basri Doğan 18 yıldır yaşadığı mahalleyi de değiştirmek zorunda kaldı.

Yaşanan bu olay, iktidar mensupları ve iktidar gazetecilerinin canlı yayınlarda başta Gülen hareketi mensupları ve muhalif isimleri hedef göstermelerini akıllara getirdi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın 18.08.2017’de yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarına seslenip, Gülen hareketi mensuplarını kastederek “iyi sabrediyorsunuz, ben olsam gördüğüm yerde boğazlarım” sözleri hala hafızalarda. Cem Küçük’ün televizyon ekranlarından yaptığı infaz çağrıları hukukun askıya alındığı Türkiye’de cezasız kalsa da Avrupa yargısı, sosyal medya üzerinden yapılan tehdit ve hakaretleri cezasız bırakmıyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.