Ana Sayfa Dünya ABD felaketi yaşıyor: Ölü sayısı 25’e çıktı

ABD felaketi yaşıyor: Ölü sayısı 25’e çıktı

562
0

ABD’nin Kaliforniya eyaletinin kuzeyinde başlayan orman yangınlarında ölü sayısı 25’e çıktı. Onlarca kayıp kişi için arama çalışmaları ise devam ediyor.

ABD’nin Kaliforniya eyaletinin kuzeyindeki orman yangınları nedeniyle hayatını kaybeden 14 kişinin daha cansız bedenine ulaşılması ile toplam can kaybı 25’e yükseldi. Güneyde, Malibu yakınlarında da iki kişi hayatını kaybetti.

abd 4 111118

250 BİN KİŞİ EVİNİ TERK ETTİ

Felaket nedeniyle, yangınların sürdüğü üç farklı noktadan 250 bin kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığı tahmin ediliyor.

abd 3 111118

Bu arada, Başkan Donald Trump da ormanların kötü yönetilmesinin yangınlara yol açtığını söyleyerek tepki çekti.

ANA YANGINLAR NERELERDE?

Yangınlardan Camp Fire (Kamp Ateşi) adı verileni Butte bölgesinde ve itfaiyeciler Paradise kasabasının alevler içinde kalmasını engelleyemedi. Bir diğer yangın da Malibu yakınlarında ve boyutları iki katına yükseldi.

abd 2 111118

Woolsey yangını olarak bilinen bu orman yangını şu anda 28 bin hektarlık bir bölgede etkili oluyor. Tahliye emri verilen kasabalar arasında silahlı bir saldırganın geçen Çarşamba günü 12 kişiyi öldürdüğü Thousand Oaks da var.

Meteoroloji uzmanları, tehlikeli koşulların gelecek hafta da devam edeceğini söylerken, itfaiye görevlileri alevlerin yayılmasına yol açan sert rüzgarların bir süreliğine geçici olarak durmasından faydalanacaklarını belirtiyor.

abd 5 111118

WOOLSEY YANGINI NEREDE?

Yangın Los Angeles’ın 64 kilometre kuzeybatısındaki Thousand Oaks yakınlarında başladı. Hill Fire (Tepe Yangını) ise yine Thousand Oaks yakınlarında başladı.

Alevler daha sonra otoyolu aşıp kıyı bölgelerine ulaştı. Tüm bölge sakinlerinden evlerini tahliye etmesi istendi.

Malibu ve yakınındaki Calabas çok sayıda ünlünün yaşadığı bir yer ve evlerini terk etmek zorunda kalanlar arasında Kim Kardashia, Caitlyn Jenner, Lady Gaga ve Guillermo Del Toro da var. Aktör Martin Sheen’in de kısa bir süreliğine kaybolduğu belirtildi ancak daha sonra Zuma Beach’te ortaya çıktı.

Yangınların TV Dizisi Westworld’ün setini de tamamen yok ettiği ve Malibu’daki Pepperdine Üniversitesi’nin tehdit altında olduğu bildirildi.

TRUMP AÇIKLAMASIYLA TEPKİ ÇEKTİ

Trump daha önce orman yangınlarından Californialı yetkilileri sorumlu tutmuş ve federal bütçeyi bloke etme tehdidinde bulunmuştu. Trump dün de yine eyalet yetkililerini “ağır kötü yönetimle” suçladı.

Eyalet Valisi Jerry Brown’ın Sözcüsü Evan Westrub ise Trump’ın açıklamalarını “budalaca ve bilgisizce” diye tanımladı.

Westrub “Şu anda yangınlardan etkilenen Californialılar ve can ile mal kurtarmak için dinlenmeden çalışan itfaiyecilerimize odaklandık” dedi.

Şu anda eyalette 16 aktif yangın var. Yetkililer eyaletin kuzeyinin büyük bölümüne Kırmızı Bayrak uyarısı yapmıştı. Bu uyarı 24 saat içinde “aşırı yangınlar” görülebileceği anlamına geliyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.