Ana Sayfa Haberler Dr. Cenk Yiğiter gözaltına alındı… İşte son mesajı…

Dr. Cenk Yiğiter gözaltına alındı… İşte son mesajı…

890
0

“KHK’li bir hukuk doktoruyum. Bazı dergilerde yazımın yayınlanması, bazı bilimsel toplantılara katılmam yasak. Kamuda çalışmam yasak. Vakıf üniversitesinde çalışmam yasak. Avukat olmam yasak. Ankara Üniversitesi’nde öğrenci olmam yasak. Pasaport almam ve yurtdışına çıkmam yasak” 

 

 

Yaşadığı mağduriyeti Twiiter hesabından bu sözlerle paylaşmıştı.

‘Barış bildirisi’ imzacısı Dr. Cenk Yiğiter, 9 Kasım 2018 sabahı Ankara’daki evinden gözaltına alındı.

Terörle mücadele polisleri tarafından yapılan baskınlarda gözaltına alınan kişiler arasında üniversite öğrencileri de bulunuyor.

Yiğiter hakkındaki AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret iddiasıyla açılan davanın karar duruşması da 4 Ekim’de yapılmıştı.

1 yıl 5 ay 15 gün hapis cezasına hükmeden Ankara 20’nci Asliye Ceza Mahkemesi, hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı da vermemişti.

Yiğiter, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ndeki görevinden Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilmişti.

KHK mağduru akademisyen sosyal medya hesabından en son şu mesajları paylaşmıştı…

“Fetöcüysen beter ol diyen veya türlü şekilde fetöcü olduğumu ima eden yorumlara toplu cevap: Değilim. Ben Barış Bildirisi imzacısı olduğum için ihraç edildim. Bu “cemaat”e mensup olup, yakın olup ancak herhangi bir suça karışmamış kişilerin cezalandırılmasını ise doğru bulmuyorum.

Ayrıca bu twit bir durumu tarif etmekten ibaret. İçinde bir aman dileme yok, empati,  yardım, dayanışma çağrısı yok. Kimseden bir şey beklediğim yok yani. Ancak bu bir uyarıdır. Bu devlet toplumun bir kesimine bunu yapabiliyorsa, yarın başka başka kesimlere başka şeyler yapabilir”.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.