Ana Sayfa Dünya Trump hem kazandı hem kaybetti

Trump hem kazandı hem kaybetti

514
0

ABD’de son yılların en kritik ara seçiminde Senato’da Cumhuriyetçiler çoğunluğu korudu. Demokratlar ise Temsilciler Meclisi’nde üstünlüğü Cumhuriyetçilerin elinden aldı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) son yılların en kritik ara seçimi için seçmenler sandık başına gitti. Birçok eyalette oy kullanma merkezlerinde uzun kuyruklar oluştu. Bugüne kadar yapılan son üç ara seçimde seçime katılım oranı ortalama yüzde 40 olurken, bu yıl rekor kırılması bekleniyor.

ABD basınına göre Senato’da Cumhuriyetçiler çoğunluğu korudu. Demokratlar ise Temsilciler Meclisi’nde üstünlüğü Cumhuriyetçilerin elinden aldı.

ABD BASINI SONUCU DUYURDU

ABD’de seçmenler, Senatodaki 35 sandalye ile Temsilciler Meclisindeki 435 sandalyenin tamamı için sandık başına gitti.

ABD’de Kongreyi yeniden şekillendirecek ara seçimlerinin resmi olmayan sonuçlarına göre Demokratlar, Temsilciler Meclisinde üstünlüğü Cumhuriyetçilerin elinden aldı. Demokratların Temsilciler Meclisinde 178 sandalyesine karşı Cumhuriyetçiler şu ana kadar 168 sandalye elde etmiş görünüyor.

TRUMP’TAN İLK AÇIKLAMA GELDİ

ABD Başkanı Donald Trump, Kongre seçimleri hakkında sosyal medyada Twitter hesabından paylaşımda bulundu.  Senatoda Cumhuriyetçilerin çoğunluğunu korumasına karşı ABD basınından yapılan ilk haberlere göre Temsilciler Meclisi’nde üstünlüğü Demokratların ele geçirmesine rağmen Trump’ın bu sonuçları başarılı görmesi dikkati çekti.

ABD Başkanı Trump paylaşımında, “Muazzam bir başarı. Hepinize teşekkür ederim” ifadelerine yer verdi.

Trump göreve geldiğinde Washington’daki üç güç dengesinden biri olan Kongrede üstünlük Cumhuriyetçilerin elindeydi. Üstünlüğü Demokratların ele geçirmesi durumunda Kongrenin onayına ihtiyaç duyulan konularda Trump’ın hareket alanı daralmış olacak.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.