Ana Sayfa Haberler Meclis Sağlık Komisyonu’nda kavga çıktı… 5. madde usulsüz geçti!

Meclis Sağlık Komisyonu’nda kavga çıktı… 5. madde usulsüz geçti!

959
0

Günlerdir tartışılan yasa teklifi sert tartışmalar ve itirazlar altında, oylama yapılmadan kabul edildi. 

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen hekimlerin özel hastanelerde bile çalışmasını yasaklayan kanun teklifinin görüşüldüğü Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Sağlık Komisyonu’nda kavga çıktı.

Komisyon Başkanı, AKP Ordu Milletvekili Şenel Yediyıldız, kavgaya sebep olan 5’inci maddeyi tartışmalar devam ederken oyladı ve usule uymadan “Kabul edilmiştir” diyerek toplantıyı bitirdi.

KHK’LI DOKTOR ÖZEL HASTANEDE BİLE ÇALIŞAMAYACAK

Teklifte yer alan 5. maddeye göre KHK ile görevinden ihraç edilen ve güvenlik soruşturmaları gerekçe gösterilerek kamu görevine atanmayan hekimlerin Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile anlaşmalı özel hastanelerde çalışması da engelleniyor.

MUHALEFET MİLLETVEKİLLERİ MADDEYE KARŞI ÇIKTI

Sağlık Komisyonu, 6 Kasım 2018’de saat 15.00’te teklifin meddelerini görüşmeye başladı. Başkan Yediyıldız, teklifte bulunan maddeleri ve gerekçelerini okuduktan sonra, komisyon üyesi vekilleri konuşturmadan oylamaya geçti. Bunun üzerine Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) vekiller uygulamayı protesto etti.

Bu sırada komisyon üyesi olmayan AKP’li vekiller komisyon başkanının etrafına toplanarak muhalefet milletvekilleri ile tartışmaya dahil oldu.

USULE AYKIRI OYLAMA İLE KABUL EDİLDİ

CHP ve HDP’li vekillerin ısrarlı tepkisi ve itirazlarını görmezden gelen komisyon başkanı, AKP’li vekilerin usul gereği el kaldırmasını dahi beklemeden “Kabul edilmiştir.” dedi. Ardından AKP’li vekillerle birlikte salonu terk etti. CHP İstanbul Milletvekili Dr. Ali Şeker yaşananları kişisel Twitter hesabından canlı yayınladı.

AKP’li vekillerin salonu terk etmesinin ardından CHP ve HDP’li vekiller, savaş alanına çevrilen salonun fotoğraflarını çekti ve korsan oylamaya ilişkin tutanak tuttu.

KHK ile ihraç edilen doktorların çalışmasına sınır getirilen madde komisyonda yeniden görüşüldü. KHK ile işten çıkarılan doktorların SGK ile anlaşmalı kurumlar dışında özel sektörde çalışmasını düzenleyen madde kabul edildi. Güvenlik soruşturması nedeniyle atanamayan doktorlar, özel sektör kuruluşlarında çalışabilecek.

MADDE NE DİYOR?

Müzakerelerin ardından teklifin 5. maddesi, AKP’nin önergesiyle birlikte kabul edildi.

Buna göre, ‘örgüt üyeliği, iltisakı veya irtibatı’ olduğu iddiasıyla kamu görevinden çıkarılan tabipler, diş tabipleri ve tıpta uzman olanlar, sadece sosyal güvenlik kuruluşu ile sözleşmesi bulunmayan sağlık kuruluşlarında veya muayenehanede çalışabilecek.

Ancak bu şekilde kamu görevinden çıkarılanlar ile güvenlik soruşturması sebebiyle kamu görevine alınmayanlardan, devlet hizmeti yükümlüsü olanlar, çıkarılma veya göreve alınmama kararının verildiği tarihten itibaren birinci grup ilçe merkezleri için belirlenen devlet hizmeti süresi kadar müddetle mesleklerini icra edemeyecek.

Devlet yükümlülüğünü yerine getirirken kamu görevinden çıkarılanların hizmet süreleri bu süreden düşürülecek. Düzenledikleri raporlar yargı kararlarına ve idari işlemlere esas alınamayacak.

Söz konusu değişiklik önergesiyle de güvenlik soruşturması nedeniyle göreve alınmayan doktorların, bu düzenlemenin kapsamı dışında tutularak, tüm özel sağlık kuruluşlarında çalışabilmelerinin önü açıldı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.