Ana Sayfa Ekonomi Türkiye’de iş ve serbest zaman iç içe geçti

Türkiye’de iş ve serbest zaman iç içe geçti

700
0

Türkiye dahil olmak üzere 15 Avrupa ülkesinde ‘Çalışan Hayatı Araştırması’ gerçekleştirildi. Araştırma sonucunda Türkiye’de iş ve serbest zaman arasındaki çizgilerin ciddi oranda iç içe geçmiş durumda olduğu belirlendi.

Uluslararası işe alım ve danışmanlık şirketi Page Group, Türkiye’nin de dâhil olduğu toplam 15 Avrupa ülkesinde 5 bin 200 çalışan ile iş ve özel yaşamın sınırlarını inceleyen ‘Çalışan Hayatı Araştırması’ sonuçlarını yayınladı. Rapora göre Türkiye’de çalışanların yüzde 70’i hafta sonları da iş telefonlarını cevaplayıp mailleri kontrol ediyor. İş ve serbest zaman arasındaki çizgiler ciddi oranda iç içe geçmiş durumda. Avrupa’da ise bu oran yüzde 46.

YÜZDE 44’Ü MECBURİYET HİSSEDİYOR

Araştırma sonuçlarına göre iş saatleri dışında çalışanların yüzde 87’si sorumluluk duygusu ile, yüzde 38 ise zorunluluk nedeniyle işle ilgileniyor. Özellikle yönetici seviyesinde olmayan çalışanların yüzde 44’ü bu mecburiyeti hissediyor.

Yöneticilerinse yüzde 35’i kendilerini mecbur hissederken, yüzde 90’ı sorumlulukları gereği iş saatleri dışında da erişilebilir olmaya devam ediyor.

MESAİDE SOSYAL MEDYAYA 30 DAKİKADAN FAZLA ZAMAN AYRILIYOR

Türkiye’de çalışanların yüzde 54’ü mesai saatlerinde sosyal medya ve mesajlaşmaya günde 30 dakikadan fazla zaman ayırırken, dünyanın diğer ülkelerinde bu oran yüzde 26.

İş saatlerinde arkadaşları ile mesajlaşanların oranı ise Türkiye’de yüzde 82’leri buluyor.

MUTLULUK DURUMUNU DOĞRUDAN ETKİLİYOR

Uzmanlar, iş hayatı ve serbest zamanı oluşturan anlar arasındaki belirsizleşen çizgilerin mutluluk durumuna doğrudan etkisi olduğunun altını çizdi.

Araştırmaya katılanların yüzde 83’üne çalıştıkları şirket tarafından en az bir cihaz temin edildiğini belirtiyor. Katılımcılara bu cihazları hangi amaçla kullandıkları sorulduğunda yüzde 50’den fazlası sadece profesyonel amaçla kullandıklarını söylüyor.

Yönetici seviyesinde olmayan çalışanların yüzde 66’sı şirket cihazlarını sadece profesyonel amaçla kullanırken, yönetici seviyesinde bu oran yüzde 58.

Seviye fark etmeksizin, şirket cihazına sahip olmayanların yüzde 60’ı ise kişisel cihazlarını iş amaçlı kullanmaktan çekinmediklerini ekliyor.

YÜZDE 70’İ OFİS SAATLERİ DIŞINDA DA GÖRÜŞÜYOR

Türkiye’de çalışanların yüzde 70’i iş arkadaşlarıyla ofis saatleri dışında da görüşüyor, yüzde 55’i işle ilgili olmayan konularda birbirlerine mesaj gönderiyor ya da telefonla arıyor, yüzde 57’si sosyalleşmek için iş dışında da buluşuyor, yüzde 32’si hafta sonu etkinliklerine birlikte katılıyor.

Ülkemizde çalışanların yüzde 27’si tatile iş arkadaşlarıyla çıkarken İtalya, İspanya’da bu oran sadece yüzde 11.

Türkiye’de çalışanlar iş arkadaşlıklarını çoğunlukla mesai saatleri dışında da sürdürüyor. Çünkü çalışanların yüzde 91’i işyerindeki arkadaşlarıyla yakın ilişki kurulduğunda verimliliğin iyi anlamda etkilendiğini düşünüyor.

Katılımcıların yüzde 82’si yöneticilerle kurulan iyi ilişkilerin de aynı şekilde performansa olumlu etkisinden bahsediyor.

Araştırmaya göre çalışanların yalnızca yüzde 42’si yöneticileriyle ofis saatleri dışında iletişim kurduğunu söylüyor. Yine sadece yüzde 42’si yöneticileriyle işle ilgili olmayan konularda mesajlaştığını ya da telefonda konuştuklarını söylüyor.

Çalışanların yüzde 83’ü işyerinde arkadaş edindiğini söylüyor, yöneticileriyle arkadaş olduğunu söyleyenlerin oranı sadece yüzde 37. Bu da yöneticilerle kurulan ilişkilerin hala mesafeli olduğunu gösteriyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.