Ana Sayfa Ekonomi Piyasada sahte para çoğaldı

Piyasada sahte para çoğaldı

667
0

Piyasadaki sahte parada son günlerde dikkat çekici bir artış yaşanıyor. Sahte banknotlar 20 ve 50’liklere kadar düştü. Önlem için alınan para kontrol cihaz satışları iki kat arttı.

Sahte parada son günlerde dikkat çekici bir artış görülüyor. Dünya Gazetesi’nde yer alan haberde; yerel market zincirlerinde haftada en az 4 tane 100 TL’lik sahte banknot bulunur hale geldiği belirtiliyor.

PARA KONTROL CİHAZI SATIŞLARI İKİ KAT ARTTI

Sahte parada artış, marketler için para kontrol cihazını kasa gibi bir demirbaş haline getirdi. Önümüzdeki süreçte marketler, para kontrol cihazlarına daha fazla yatırım yapmaya hazırlanıyor. Hazır giyimciler ise kontrol edilen paranın miktarını 50 TL banknota kadar düşürdü. 20’lik ve 50’liklere kadar düşen sahte paraları tespit etmek için mağazalar ve esnaf makina yatırımını hızlandırdı, kontrol cihazı satışları geçen ay ikiye katlandı.

EN FAZLA NİŞANTAŞI, ETİLER VE ERENKÖY GİBİ SEMTLERDE

Taksilerde de 20 TL’lik sahte banknotlar bile yakalanıyor. Sahte banknotlarla Nişantaşı, Etiler, Erenköy gibi semtlerde daha sık karşılaşılıyor.

Uzmanlar para kontrol cihazı alırken dikkat edilmesi gerektiğini vurguluyor. Piyasada sahte para kadar kontrol cihazlarının da sahteleriyle karşılaşılabiliyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.