Ana Sayfa Ekonomi Medikal firmalar yıl başından bu yana kamudan ödeme alamıyor

Medikal firmalar yıl başından bu yana kamudan ödeme alamıyor

624
0

Medikal firmaların 10 aydır kamudan ödeme alamadığı ortaya çıktı. Firmaların, 2017 alacaklarını ise bu yıl içinde tahsil edebildiği belirlendi.

Medikal firmalarının yıl başından bu yana Sağlık Bakanlığı ve üniversite hastanelerinden alacaklarını tahsil edemediği bildirildi. Dünya Gazetesi’nde yer alan habere göre firmalar, 2017 alacaklarını da bu yıl içinde tahsil edebildi.

Sağlık Endüstrisi İşverenleri Sendikası (SEİS) Başkanı Metin Demir, “Alacakların vadelerinde ödeneceği söylenmişti ama ocak ayından bu yana üniversitelerden, özellikle mal alımı yoluyla verilen malzemelerle ilgili herhangi bir ödeme yok” diye konuştu.

Sağlık Bakanlığı’nın da şubat ayının yarısını ödediğini aktaran Demir, “Kalan dönemin ödemesini alamadık. Tıbbi malzemeler dolar kuru 3,5 lira iken verildi” dedi.

HASTALARA YANSITMAMAK İÇİN HASSAS DAVRANILIYOR

Yaşanan sıkıntıyı hastalara yansıtmamak için hassas davrandıklarını söyleyen SEİS başkanı şöyle devam etti: “Ancak kamu tarafı yüzde 20 fazla mal isteme yoluna gitti. Düşük kurdan satın aldığı fiyattan almak için firmayı zorluyor. Bunu yapmazsan teminatını irat kaydederim diyor. Bu durumu bakanlığa ilettik ancak talepler hala devam ediyor.”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.