Ana Sayfa Haberler Karadeniz semalarında ABD ve Rus gerginliği

Karadeniz semalarında ABD ve Rus gerginliği

383
0

Rus hava kuvvetlerine bağlı Su-27 savaş uçağı, ABD’nin Karadeniz’de keşif uçuşu yapan EP-3 uçağına taciz uçuşunda bulundu. ABD ve Rusya arasında gerginliğe neden olan konu ile ilgili art arda açıklamalar geldi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Rus hava kuvvetlerine bağlı savaş uçağının ABD ordusuna ait keşif uçağını Karadeniz üzerinde 25 dakika boyunca taciz ettiğini açıkladı. Pentagon sözcülerinden Eric Pahon, Rus uçağının Amerikan uçağına çok yaklaştığını belirterek, “Bunu tehlikeli kılan şey, telsiz irtibatını sağlamadılar ve uçağımıza çok yaklaştılar” dedi. Rusya Savunma Bakanlığı da bir açıklama yaparak Rus sınırına doğru uçan menşei belirsiz bir hedefin belirlenmesi üzerine alarm verildiği ve kısa süre sonra ABD ordusuna ait olduğu anlaşılan keşif uçağına Su-27 avcı savaş uçağı ile “güvenli bir şekilde önleme” yapıldığını bildirdi.

ABD Donanmasından yapılan yazılı açıklamada, “5 Kasım 2018’de Karadeniz üzerinde uluslararası hava sahasında uçan ABD’ye ait EP-3 uçağına bir Rus Su-27 uçağınca önleme yapıldı. Su-27’nin, pilot ve mürettebatı riske atacak şekilde yüksek hızda görev uçağının önüne geçmesinden dolayı bu yaklaşmayı ‘güvenli olmayan’ bir önleme olduğu belirlendi” ifadesine yer verildi.

ABD UÇAĞINDA TÜRBÜLANSA NEDEN OLDU

Açıklamada, Rus savaş uçağının ABD keşif uçağının önünden bir kez daha geçtiğini, bu sırada uçağın hızını artıran ve uçağın egzozundan ateş çıkaran “ard-yanma” (A/B) özelliğini kullanarak Amerikan uçağında türbülans ve titreşime neden olduğu kaydedildi.

Açıklamasında Önleme yaklaşık 25 dakika sürdü. Rus ordusunun da uluslararası hava sahasında tatbikat yapma hakkı var ancak bu önleme sorumsuzcaydı” değerlendirmesi yapıldı.

RUS UÇAĞI AMERİKAN UÇAĞINA ÇOK YAKLAŞTI

Diğer taraftan konuyla ilgili günlük basın brifinginde açıklama yapan Pentagon sözcülerinden Eric Pahon, Rus uçağının Amerikan uçağına çok yaklaştığını belirterek, “Bunu tehlikeli kılan şey, telsiz irtibatını sağlamadılar ve uçağımıza çok yaklaştılar” dedi. Pahon, “Bu tür davranış için hiçbir sebep yoktu. Uçağımız uluslararası sularda rutin görev yürütüyordu” diye konuştu.

RUSYA’DAN AÇIKLAMA: GÜVENLİ ÖNLEME

Rusya Savunma Bakanlığı, Karadeniz üzerinde Rus sınırlarına doğru uçan ABD ordusuna ait keşif uçağına Su-27 avcı savaş uçağı ile “güvenli bir şekilde önleme” yapıldığını bildirdi.

Bakanlığın basın servisinden yapılan açıklamada, Karadeniz üzerinde 5 Kasım’da saat 10.00 civarında Karadeniz uluslararası hava sahasında Rus sınırına doğru uçan menşei belirsiz bir hedefin belirlendiği kaydedildi.

Verilen alarm üzerine en yakın bölgeden Rus hava kuvvetlerine ait Su-27 avcı savaş uçağının kalktığı aktarılan açıklamada, Su-27’nin ABD ordusuna ait EP-3 keşif uçağına güvenli bir şekilde yaklaştığı ve uçağı tanımladığı belirtildi.

“Savaş uçağı mürettebatı, Amerikan uçağının Rus hava sahası sınırını ihlal etmesini engelleyerek gereken tüm güvenlik önlemlerine uygun biçimde ona eşlik etti” denilen açıklamada, Amerikan ordusuna ait keşif uçağının rotasını değiştirdikten sonra Su-27’nin hava üssüne geri döndüğü bildirildi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.