Ana Sayfa Dünya Kanada, 350 bin göçmeni kabul edecek

Kanada, 350 bin göçmeni kabul edecek

528
0

Kanada, 2021 yılında 350 bin göçmene kapılarını açacağını açıkladı. 3 yılı kapsayacak göçmenlik planına göre, Kanada nüfusunun yaklaşık yüzde 1’ine denk gelen bir nüfus artışına ev sahipliği yapacak.

Kanada Göçmenlik, Sığınmacılık ve Vatandaşlık Bakanı Ahmed Hussen, Kanada’nın 2021 yılında 350 bin göçmene kapılarını açacağını söyledi. Kanada’da Türkçe yayın yapan perfectgazete.com’un haberine göre; her kategoriden göçmenin dahil edildiği yeni gelen sayısı 310 bin’den 350 bin kişiye yükseltilecek.

Hükümetin önümüzdeki 3 yılı kapsayacak göçmenlik planına göre, Kanada nüfusunun yaklaşık yüzde 1’ine denk gelen bir nüfus artışına ev sahipliği yapacak. Ekonomik göçmenlik programları ve kalifiye işçi programları aracılığıyla ülkeye yeni gelen göçmenlerin birçoğunun işgücü açığını kapatması bekleniyor.

ÜLKE GENELİNDE İŞGÜCÜ İHTİYACINI KARŞILAYACAK

Bakan Hussen, göçmenlerin ülke genelindeki çeşitli işgücü ihtiyacını karşılamakla birlikte artan yaş ortalamasının yükünü de hafifleteceğini söyledi.

Kanada’nın birçok bölgesinde ciddi şekilde işçi açığı olduğunun altını önemle çizen Bakan Hussen, Kanada Göçmenlik, Sığınmacılık ve Vatandaşlık Bakanlığı’nın planının etkili bir şekilde uygulanması halinde Kanada’nın göçmenlere kucak açan bir ülke olmakla kalmayıp, global ekonomide liderlik yarışında yükseleceğini de belirtti.

İHTİYAÇLARIN ARTMASI HALİNDE DEVLET DESTEĞİ DE ARTACAK

Bakan Hussen aynı zamanda Liberal Hükümetin yeni gelenlerin yerleşme süreçlerine yapılan mali katkıyı yüzde 30 oranında arttırdığını hatırlatarak, göçmen sayısına paralel olarak ihtiyaçların artması halinde devlet desteğinin de artacağını sözlerine ekledi.

Göçmenlik avukatları, aktivist gruplar ve ekonomistlere ilaveten federal hükümetin ekonomik danışma kurulu da alınacak göçmen sayısının ülkeye fayda sağlayacağı görüşünde.

Bununla birlikte son yapılan araştırmalara göre başkent Ottawa’da bulunan evsizlerin çeyreğini yeni gelen göçmen ve sığınmacıların oluşturduğu gözlemlendi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.