Ana Sayfa Haberler Erdoğan: Böyle bir yaptırıma kesinlikle uymayız

Erdoğan: Böyle bir yaptırıma kesinlikle uymayız

517
0

Erdoğan, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını yanlış bulduğunu açıkladı. “Böyle bir yaptırıma kesinlikle uymayız. Dünyanın dengesini bozmaya yönelik bir adım” dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan AKP grup toplantısında konuştu. Konuşmasının ardından da gazetecilerin sorularını cevaplayan Erdoğan, yaptığı açıklamada İran’a yönelik yaptırımları yanlış bulduğunu belirtti.

“BÖYLE BİR YAPTIRIMA KESKİNLİKLE UYMAYIZ”

Erdoğan; “İran’a yaptırımları doğru bulmuyorum. Böyle bir yaptırıma kesinlikle uymayız. İran’dan 10 milyar metreküp doğalgaz alıyoruz. İran yaptırımları uluslararası hukuka da diplomasiye de aykırı. Emperyal bir dünyada yaşamak istemiyoruz” şeklinde konuştu.

“DÜNYANIN DENGESİNİ BOZMAYA YÖNELİK BİR ADIM”

AB ülkelerinin tamamının yaptırımlara sıcak bakmadığını belirten Erdoğan; “Dünyanın dengesini bozmaya yönelik bir adım” ifadelerini kullandı.

Erdoğan ABD’nin Fırat’ın doğusunda YPG ile ortak devriyesine ilişkin olarak ise “kabul edilebilir bir şey değil” değerlendirmesinde bulundu.

TÜRKİYE MUAF ÜLKELER ARASINDA YER ALIYOR

ABD, nükleer anlaşmanın bozulmasının ardından İran’a yönelik yaptırımları devreye sokmuştu. Yaptırımlardan yalnızca aralarında Türkiye’nin de bulunduğu sekiz ülke muaf. AKP Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, İran’a yaptırımların Türkiye’yi olumsuz etkilemeyeceğini söylemişti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.