Ana Sayfa Ekonomi Dolar/TL son 3 ayın en düşük seviyesini gördü

Dolar/TL son 3 ayın en düşük seviyesini gördü

616
0

Dolar kuru, ABD’nin Türkiye’yi İran’a uygulanacak petrol yaptırımlarından muaf tuttuğunu açıklanmasıyla birlikte son 3 ayın en düşük seviyesine indi.

Dolar/TL, beklentilerin üzerinde gelen enflasyon verisine rağmen 5.43 civarında başladığı 5 Kasım haftasında gerilemeye devam ediyor. ABD’nin Türkiye’yi İran’a uygulanacak petrol yaptırımlarından muaf tuttuğunu açıklanmasıyla birlikte dolar kuru son 3 ayın en düşük seviyesine indi.

MOODY’S RAPORUYLA 5.47’NİN ÜZERİNE ÇIKTI

Dolar kuru gün içerisinde yüzde 25’i aşan enflasyonun ardından öğlen saatlerinde vergi indirimlerinin Türk Lirası üzerindeki baskıyı arttıracağını belirten ve kredi notunu negatif etkileyeceğini vurgulayan Moody’s raporuyla 5.47 üzerine çıkmıştı.

Daha sonra gevşemeye başlayan kur, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun İran’a uygulanan yaptırımlardan Türkiye’nin muaf tutulacağını belirtmesiyle 3 ay sonra 5.40 TL’nin altına indi.

TÜRKİYE’YE GEÇİCİ MUAFİYET TANINDI

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo bugün yaptığı açıklamada aralarında Türkiye’nin de yer aldığı sekiz ülkeye petrol yaptırımları konusunda geçici muafiyet tanındığını açıkladı.

Yaptırımlar başta olmak üzere Türkiye-ABD ilişkilerinde iyimser beklentilerle dolar/TL, 5.3851 liraya dek indi.

Kur, ilerleyen saatlerde akşam sığ piyasada 5.30 TL’ye dek indi. Euro da 6.06’yı gördü. Böylece TL gün içerisinde yüzde 2’ye yakın değer kazanmış oldu.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.