Ana Sayfa Haberler Çavuşoğlu: Yaptırımlarla herhangi bir sonuca ulaşılabileceğine inanmıyoruz

Çavuşoğlu: Yaptırımlarla herhangi bir sonuca ulaşılabileceğine inanmıyoruz

545
0

Mevlüt Çavuşoğlu, İran’a yaptırımlar ve gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesine ilişkin açıklamalarda bulundu. İran’a yönelik yaptırımlarla herhangi bir sonuca ulaşılabileceğine inanmadıklarını belirten Çavuşoğlu, Cemal Kaşıkçı konusunda ise kamu ile paylaşılmayan deliller olduğunu söyledi.

ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarla ilgili konuşan Mevlüt Çavuşoğlu; “Yaptırımlarla herhangi bir sonuca ulaşılabileceğine inanmıyoruz” dedi.

Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin de konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu; “Bazı delillerimiz var. Bunların bazılarını kamuyla paylaştık. Bu delilleri ayrıca Suudi tarafıyla da paylaştık. Henüz kamu ile paylaşmadığımız başka deliller de var” ifadelerini kullandı.

“AKILLICA DEĞİL BİLAKİS TEHLİKELİ”

ABD’nin İran’a uygulamaya başladığı yaptırımlara ilişkin bir soruya Mevlüt Çavuşoğlu; “Yaptırımlarla herhangi bir sonuca ulaşılabileceğine inanmıyoruz. Yaptırımların yerine anlamlı diyalog ve görüşmelerin daha kullanışlı olduğunu düşünüyorum. Bu bizim ilkesel tutumumuz” diye konuştu.

Bakan Çavuşoğlu ayrıca İran’ı köşeye sıkıştırmanın ve izole etmenin akıllıca olmadığını bilakis tehlikeli olduğunu, İran halkını cezalandırmanın adil olmadığını da sözlerine ekledi.

İran ile yaptırımlar yerine uzlaşma çerçevesinde makul çözümler bulunabilmesini umduklarını dile getiren Çavuşoğlu, “Sadece komşu ülkeler değil dünyanın bir çok bölgesinden de çok sayıda ülke, ABD’nin bu tek taraflı yaptırımlarından etkileniyor” dedi.

“İSTANBUL’A GELEREK KAŞIKÇI’YI ÖLDÜREN 15 KİŞİ TALİMATI KİMDEN ALDI?”

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine yönelik soruşturmanın devam ettiğini kaydeden Mevlüt Çavuşoğlu, Suudi Arabistan’ın ortak çalışma grubu önerdiğini ve Türkiye’nin bunu kabul ettiğini söyledi ve ekledi: “Ama bu çalışma grubu sonuç odaklı olmalı. Şu açıktır ki İstanbul’a gelerek Kaşıkçı’yı öldüren 15 kişi talimatı kimden aldı? Türkiye’ye gelen bu 15 kişi kendi kendine gelmedi, talimat aldılar. Talimat ve izin almadan 15 kişi Suudi Arabistan’dan bir Suudi vatandaşını öldürmek için gelemez.Bu talimatı kimin verdiğini anlamamız lazım.”

Çavuşoğlu, Türkiye’nin, Kaşıkçı’nın öldürülmesi için kimin talimat verdiği konusundaki sorularına Suudi Arabistan’dan cevap alamadığını belirterek, “Kaşıkçı’nın cesedine ne olduğunu bulmanın ve bunu bize söylemesinin Suudi Arabistan’ın sorumluluğu olduğunu düşünüyorum. Çünkü bu 15 kişi hâlâ Suudi Arabistan’da” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.