Ana Sayfa Haberler Avrupa Konseyi, Strasbourg’da OHAL Komisyonu’nu dinleyecek

Avrupa Konseyi, Strasbourg’da OHAL Komisyonu’nu dinleyecek

664
0

Avrupa Konseyi yetkilileri ve Olağanüstü Hal Uygulaması (OHAL) Araştırma Komisyonu yönetimi KHK ile işten atılanların durumunu görüşmek için Strasbourg’da bir araya gelecek.

Avrupa Konseyi yetkilileri ve Olağanüstü Hal Uygulaması (OHAL) Araştırma Komisyonu yönetimi, bu ay sonu, darbe girişiminin ardından Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile işinden atılanların durumunu görüşmek üzere Strasbourg’da bir araya gelecek. Görüşmede, Avrupa Konseyi yetkililerinin OHAL Komisyonu’nun işleyiş tarzı ile ilgili endişelerini dile getireceği ifade ediliyor.

KHK İLE İŞTEN ATILANLAR MASAYA YATIRILACAK

Euronews’te yer alan habere göre; görüşmelerde Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) içtihatlarıyla ilgili olarak OHAL Komisyonu yetkililerine bilgi verilmesi bekleniyor. Ayrıca KHK ile haksız yere işinden atılan kişilerin mağduriyetinin giderilmesi için alınması gereken önlemler de ayrıntılı bir şekilde masaya yatırılacak.

Avrupa Konseyi yetkilileri, geçen ay, Ankara’da, Adalet Bakanlığı, Olağanüstü Hal Uygulaması Araştırma Komisyonu ve Yargıtay temsilcileri ile ayrı ayrı bir araya gelmiş ve adil yargılama ve bu görüşmelerde işten çıkarmalar konusu öncelikle ele alınmıştı.

Avrupa Konseyi yetkilileri, bu görüşmelerde, duruşma öncesi tutukluluk koşullarıyla ilgili endişelerini dile getirerek, savcıların ve ceza mahkemelerinin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) içtihatlarını daha iyi uygulaması için Türkiye’ye tavsiyede bulunmuştu.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) ve AİHM içtihatları çerçevesinde ifade özgürlüğü, düşünce özgürlüğü, toplanma ve dernek kurma özgürlüğü konularının ele alındığı bu toplantıda Avrupa Konseyi heyeti, Türkiye’de “yargılama öncesi tutukluluğun uzatılmasıyla ilgili endişelerini” ifade ederek, “Türk Ceza Kanunu’nda da yer alan diğer alternatif önlemlerin uygulanmasının önemine” değinmişti.

OHAL Komisyonu

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın hukuk danışmanlarından AKP Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, geçen hafta yaptığı açıklamada, OHAL Komisyonu’nun şimdiye dek 40 bin dosyayı incelediğini, bunlardan 37 bin 300’ünü reddettiğini söylemişti.

20 Temmuz 2016’da ilan edilen OHAL kapsamında çok sayıda KHK çıkarılmıştı. KHK’lara itirazda bulunmak isteyenlere OHAL Komisyonu adres gösterilmişti. Komisyon 23 Ocak 2017’de kurulmuş, ilk kararlarını 11 ay sonra vermeye başlamıştı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.