Ana Sayfa Haberler Kaşıkçı’nın çocukları ilk kez konuştu: Tek isteğimiz Medine’ye defnetmek

Kaşıkçı’nın çocukları ilk kez konuştu: Tek isteğimiz Medine’ye defnetmek

667
0

Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın çocukları ilk kez konuştu. Salah Kaşıkçı; “Şu anda tek istediğimiz, babamızı Medine’deki El Baki Kabristanlığı’na ailesinin diğer üyelerinin yanına defnedebilmek” ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın oğulları ilk kez konuştu. Cemal Kaşıkçı’nın 35 yaşındaki oğlu Salah ile 33 yaşındaki oğlu Abdullah Kaşıkçı, Amerikan CNN kanalına verdikleri mülakatta, babalarını acı bir şekilde kaybettiklerini anlattı.

Babalarının cesetlerinin bulunmasını isteyen kardeşler, Kaşıkçı’nın Medine’ye gömülmesini talep ettiklerini söyledi. Kaşıkçı’yı “çok cesaretli, cömert ve çok cesur bir adam” olarak yad eden iki kardeş, “Babamızın cesedi bize verilmeden, ailemiz yas tutamaz ve bu konuyu kapatamaz” diye konuştu.

TEK İSTEDİĞİMİZ BABAMIZI MEDİNE’YE DEFNETMEK

Salah Kaşıkçı, “Şu anda tek istediğimiz, babamızı Medine’deki El Baki Kabristanlığı’na ailesinin diğer üyelerinin yanına defnedebilmek. Suudi yetkililerle konuştum, umarım en kısa zamanda bunu gerçekleştirebiliriz.” dedi.

NE YAZIK Kİ BİZDE CEVAPLAR YOK

Kaşıkçı’nın öldürülmesine ilişkin gelişmeleri herkes gibi ailesinin de basından takip ettiğini belirten Salah, “İnsanlar bizde cevapların olduğuna inanıyor, ne yazık ki yok” ifadelerini kullandı. Salah, babasının, çocukları ve torunlarına yakın olmak için Washington’dan Türkiye’ye taşınmak istediğini de dile getirdi.

Cidde’deki bankacılık işine kısa zamanda geri dönmeyi düşündüğünü kaydeden Salah, babasının ölümünden kısa bir süre sonra Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile tokalaştığı fotoğrafın yanlış yorumlandığını dile getirdi.

Soruşturmanın bitmesi ve gerçeklerin ortaya çıkması için beklediklerini kaydeden Salah, “Kral bu işe karışan herkesin adalete teslim edileceğini söylüyor. Buna inanıyorum. Bu olacak” değerlendirmesinde bulundu.

İNŞALLAH HUZUR İÇİNDE ÖLMÜŞTÜR

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yaşayan Abdullah Kaşıkçı ise cinayetten önce babasının Türkiye’de olduğunu duyunca, buraya gidip babası ve nişanlısı Hatice Cengiz ile vakit geçirdiğini söyleyerek, “Babam mutluydu. Onunla görüşmek benim için bir fırsattı. İstanbul’da iyi vakit geçirdik. Onun son zamanlarını gördüğüm için mutluyum” diye konuştu.

Abdullah, “Ona her ne yapıldıysa umarım çok acı çekmemiştir ya da hızlıca olup bitmiştir. İnşallah huzur içinde ölmüştür” dedi.

Cemal Kaşıkçı’nın Müslüman Kardeşler üyesi olduğuna yönelik iddialara, Abdullah şöyle yanıt verdi: “Bunlar sadece babama yapıştırılan etiketler, insanlar onun makalelerini okuyup derinine inmiyorlar. Bir insana etiket yapıştırmak kolaylarına geliyor. Cemal hiçbir zaman bir muhalif olmadı. Monarşiye ve bunun ülkeyi bir arada tutan unsur olduğuna inandı. Ülkesinin içinden geçtiği dönüşüme de yürekten inanıyordu.”

BU SIRADAN BİR ÖLÜM DEĞİL

Babaları hakkında basında çıkan her haberi ilgiyle takip ettiklerini belirten Abdullah Kaşıkçı; “Bir taraftan acımızı yaşarken, bir taraftan da gelen parça parça bilgilerle resmi tamamlamaya çalışıyoruz. Bu kafa karıştırıcı ve zor. Bu normal bir durum ve sıradan bir ölüm değil” ifadelerini kullandı.

CNN’in haberinde, Salah, Abdullah ve kız kardeşleri 27 yaşındaki Noha ile 25 yaşındaki Razan’ın, hâlâ Ortadoğu’da çalıştığı kaydedildi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.