Ana Sayfa Haberler AFP: ABD askerleri Türkiye-Suriye sınırında devriye yaptı

AFP: ABD askerleri Türkiye-Suriye sınırında devriye yaptı

519
0

AFP, ABD askerlerinin Türkiye-Suriye sınırında devriye yaptığını öne sürdü. Askerlerin Türkiye-Suriye sınırında yer alan ve SDG’nin denetiminde bulunan Derbesiye köyünde devriye yaptığı bildirildi.

Fransız haber ajansı AFP, ABD askerlerinin Türkiye-Suriye sınırında yer alan ve Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) denetiminde bulunan Derbesiye köyünde devriye yaptığını bildirdi.

AFP’nin muhabiri, üzerlerinde ABD bayraklı üniformalar bulunan askerleri taşıyan üç zırhlı aracın Pazar günü köye gittiğini belirtti. Muhabir, araçlarda da ABD bayrağı bulunduğunu aktardı. AFP, devriyeden olduğunu belirttiği fotoğraflar da paylaştı.

abd devriye 2 051118

Türkiye, SDG’nin ana gövdesini oluşturan YPG’yi (Halk Savunma Birlikleri) ‘terör örgütü’ olarak değerlendiriyor.

GEÇEN HAFTA OBÜS ATIŞI YAPILDI, ABD TEPKİ GÖSTERDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen hafta yaptığı açıklamada, Suriye’nin kuzeyinde yeni bir operasyon başlatabileceklerinin sinyalini vermişti.

Erdoğan, “Fırat’ın doğusundaki terör yapılanmasını da çökerteceğiz. Planımızı programımızı da yaptık. Geçtiğimiz günlerde buna da başladık. Yakında terör örgütünün tepesine ineceğiz. Bir gece ansızın gelebiliriz” diye konuşmuştu.

Geçen hafta Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye’nin kuzeyindeki bazı noktalara obüs atışı gerçekleştirmişti. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Robert Palladino bunun ardından, “Suriye’nin kuzeybatısında ABD askeri personeli de o bölgedeyken gerçekleştirilen tek taraflı saldırılardan büyük kaygı duyuyoruz” açıklamasını yapmıştı.

Savunma Bakanı Hulusi Akar ise geçen hafta yaptığı açıklamada, ABD ve Türk güçlerinin Suriye’nin kuzeyindeki Menbiç kentinde ortak devriyeye başladıklarını belirtmişti.

KOALİSYON GÜÇLERİ VE SDG SÖZCÜLERİNDEN AÇIKLAMALAR

AFP’nin haberine göre, Koalisyon Güçleri Sözcüsü Sean Ryan, Pazar günkü devriyenin Cuma gününden sonra bir hafta içinde yapılan ikinci devriye olduğunu, amacın bölgedeki güvenlik ve emniyetin devam ettirilmesinin sağlanması olduğunu belirtti. Bununla birlikte Ryan, devriyenin düzenli bir şekilde yapılmadığını söyledi.

AFP’ye konuşan SDG sözcüsü Mustafa Bali ise “Bunlar doğrudan tehditlerle ilgili. Amaç, Türkiye’yi saldırganlığını sonlandırmaya çağırmak” dedi.

SDG’ye yakın haber ajansı ANHA da, ABD askerleri ve SDG üyelerinin birlikte devriye yaptıklarını gösterdiğini belirttiği bir video yayımladı.

Konuyla ilgili Türkiye’den henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.